Kui jälgida oma keele ja kultuuri kaitset Eestis ja võrrelda seda lõunanaabritega, siis lätlased kipuvad meile selles silmi ette tegema, kuigi nende demograafiline hetkeseis on hapum kui eestlastel. Aga oma rahvuslike väärtuste kaitsel tunduvad Lāčplēsise järglased Kalevite kangest rahvast igati üle olevat.
Läti valitsus otsustas teisipäeval muuta haridusseadust, alustada 2019. aasta 1. septembrist koolides järk-järgulist üleminekut vaid läti õppekeelele ja lõpetada üleminek 2021/2022. õppeaastal, vahendab BNS.
Haridus- ja teadusminister Kārlis Šadurskis rõhutas, et läti keel ja Läti kultuur on Läti ühiskonna alustalad ning seetõttu peab ühiskond kandma hoolt keele, rahvusliku identiteedi ja lõimumise eest. “Läti õppekeelele üleminek koolides tugevdab läti keele rolli,” lisas minister.
Muudatused peab heaks kiitma ka Läti parlament. Eelmisel aastal otsustati, et abiturientide riigieksamid toimuvad juba sel aastal ainult läti keeles.
2019/2020. õppeaastal viiakse uus kord sisse lasteaedades. 1.-6. klassis jõustub kakskeelne mudel, kus vähemalt 50 protsenti õppeainetest õpetatakse läti keeles. 7.-9. klassis tuleb läti keeles õpetada 80 protsenti ainetest ning 9. klassi lõpueksamid toimuvad vaid läti keeles.
Alates 2020/2021. õppeaastast õpetatakse 10. ja 11. klassis kõiki üldaineid ainult läti keeles, rahvusvähemused õpivad emakeelt, kirjandust ja kultuuri emakeeles. Alates 2021/2022. õppeaastast õpetatakse 10.-12. klassis kõiki aineid peale rahvusvähemuse kultuuri ja keelega seotud ainete ainult läti keeles.
Eestis asjad nii veatult ei suju, Jüri Ratase valitsus on mitmel puhul andnud põhjust süüdistusteks vene keele tagasitoomises haridusruumi. Veidi vähem kui aasta eest päris Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) riigikogu fraktsioon haridusminister Mailis Repsilt aru, kuidas vene koolidele antud luba erandkorras vähendada eestikeelse õppe mahtu on kooskõlas Eesti põhiseadusega.
EKRE seisukoht eesti keele staatusest on kirjas erakonna programmis: “Vastavalt Euroopa tavapraktikale on Eesti riiklikus haridussüsteemi poolt antav haridus alates lasteaedadest eestikeelne. Toetame eestikeelse hariduse andmist ka teistes riikides elavatele eestlastele. Õpetajate, v.a. välisõppejõudude eesti keele oskus peab vastama kõrgtasemele ning nad peavad omama häid teadmisi Eestist ja Eesti ajaloost. Õpetajaametis võivad töötada vaid Eesti Vabariigile lojaalsed kodanikud.”