Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Riigikogu aseesimees Toomas Kivimägi vedas parlamendi toetusrühma kommunistlikusse Hiinasse

-
03.09.2024
Toomas Kivimägi
© UU

Riigikogu Eesti-Hiina sõprusrühm, mida juhib parlamendi aseesimees Toomas Kivimägi (Reformierakond), sõitis kümnepäevasele visiidile kommunistlikusse Hiinasse, seda suures osas Pekingi kulul. Välisluureamet on varem korduvalt hoiatanud seesuguste reiside eest, pidades neid osaks Hiina intensiivistuvast Euroopa-suunalisest mõjutustegevusest.

Riigikogu pressiteenistus teatas parlamendiliikmete visiidist kommunistlikku Hiinasse lakooniliselt eelmisel nädalal. „Eesti-Hiina parlamendirühma esimees Toomas Kivimägi, aseesimees Helmen Kütt (SDE) ning liikmed Andrei Korobeinik (Keskerakond), Anastassia Kovalenko-Kõlvart (Keskerakond), Lauri Laats (Keskerakond) ja Mart Maastik (Isamaa) viibivad visiidil Hiinas.“

Visiit kestab kokku 10 päeva – 29. augustist kuni 9. septembrini.

ERRi küsimusele, miks on vajalik nii pikk külaskäik ebademokraatlikku riiki, mis kaudselt toetab Ukrainas agressioonisõda pidavat ja Eesti julgeolekut kõige enam ohustavat Venemaad, jätsid vastamata nii sõprusrühma juht Toomas Kivimägi (Reformierakond) kui ka asejuht Helmen Kütt (SDE).

Eesti-Hiina sõprusrühma juhti ja riigikogu aseesimeest Kivimägi ei ole ajakirjanikel õnnestunud visiidi ajal tabada, ent riigikogu pressiteenistus oli viis päeva pärast riigikogu liikmete Hiina sõitmist, nõus ERRile siiski selle tausta lühidalt avama.

„Visiit toimub Hiina suursaadiku Guo Xiaomei kutsel,“ selgitas riigikogu pressiteenistus. „Külaskäigu eesmärk on arutada Eesti ja Hiina vahelisi suhteid mitmes valdkonnas ning hoida kahe riigi vahel pragmaatilist dialoogi praeguses keerulises geopoliitilises olukorras.“

Sõprusrühm kohtub kommunistliku Hiina ametnikega nii Pekingis, Zhangjiajies, Shenzhenis kui ka Hongkongis. Visiidi programmis on kohtumised Hiina Rahvakongressi, Hiina välisministeeriumi ning kohalike omavalitsuste esindajatega, kinnitas riigikogu pressiteenistus.

Riigikogu liikmed saavad ka tuuri erinevates Hiina ettevõtetes Pekingis ja Shenzhenis.

Sõprusrühma visiidi kulud tasub suures osas Hiina riik – riigikogulaste kohapealse majutamise ja transpordi eest maksab kommunistlik riik.

Küsimusele, miks on vajalik nii pikk külaskäik ebademokraatlikku riiki, mis kaudselt toetab Ukrainas agressioonisõda pidavat ja Eesti julgeolekut kõige enam ohustavat Venemaad, jätsid vastamata nii sõprusrühma juht Kivimägi kui ka asejuht Kütt, märkis ERRi uudisteportaal.

Tänavu veebruaris andis Kivimägi intervjuu Vikerraadio saatele „Uudis+“, milles muu seas nimetas Hiinat „maailma üheks juhtriigiks“, millega väiksematel riikidel „tüli norida ei maksa“.

Välisluureamet hoiatas oma tänavuses aastaraamatus, et Hiina on viimase aasta jooksul selgelt intensiivistanud Euroopa-suunalist mõjutustegevust, kutsudes oma poliitikate edendamiseks Euroopa riikide ametnikke muu seas Hiinasse tutvumisreisidele, mille maksab tihti ka täielikult kinni.

 

Allikas: ERR