Riigikogu passiivsus koroonaviiruse piirangute kehtestamisel on viimasel ajal saanud õigusekspertidelt kriitikat. Koalitsioonierakondade poliitikud kriitikaga ei nõustu, kuid opositsioon näeks parlamendil piirangute üle arutlemisel tõepoolest suuremat rolli.
“Seaduseandja peaks olema olulistes küsimustes alati kaasatud, eriti kui me räägime põhiõiguste piiramisest,” ütles eelmisel nädalal riigiõiguse ekspert Paloma Krõõt Tupay, kes kritiseeris Riigikogu passiivsust koroonakriisis.
Viiruse leviku tõkestamise piiranguid kehtestab valitsus üldkorraldusega ja riigikogu saadikute kinnitust see ei vaja.
EKRE esimees Martin Helme ütles ERR-ile, et seaduse järgi on tõesti otsustamine valitsuse käes, aga see ei peaks välistama suhtlust parlamendiga.
“Kui eelmise valitsuse ajal käis ikkagi vanematekogu koos ja suheldi fraktsioonidega otse erinevates küsimustes, siis tänasel päeval on valitsus sellest loobunud. /—/ Kui me näeme, kuidas mõnes riigis, näiteks Soomes need põhilised otsused lõpuks jõuavad parlamenti ja peavad seal saama heakskiidu, siis ülereageerimist on seal vähem,” selgitas Helme.
Ka teiste opositsioonierakondade esindajad näevad probleemi.
Tuuakse näiteks, et kui keegi julgeb teravamalt küsida, siis süüdistatakse teda, et teie ei pea siin haiglakohti vähendama või juurde andma, viidates peaminister kaja Kallase nähvamisele rahvaesindajale.
Allikas: ERR