Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Riigikogu rahanduskomisjoni uus stiil: enne hääletatakse, seejärel arutatakse. Parlamendi juhatus paneb aga tuima

-
13.02.2024
Riigikogu esimees Lauri Hussar näib olevat taas seadust rikkunud.
© UU

Esmaspäevasel riigikogu istungil püüdis opositsioon juhtida ligi tund aega riigikogu esimeest Lauri Hussarit (Eesti 200) õigele teele, kuid tulutult. Opositsioonisaadikud soovisid nädala päevakorra kinnitamise juures võtta kolmapäevasest istungist välja automaksu esimest lugemist puudutav punkt, sest rahanduskomisjonis ei olnud saanud kõik komisjoniliikmed oma küsimustele vastuseid ning arutelu jäi poolikuks.

Näiteks Andrei Korobeinik (Keskerakond) ütles, et eelmise nädala rahanduskomisjoni istungil ei saanud ta komisjoni liikmena ühtegi küsimust esitada selle eelnõu kohta. Istungi juhataja põhjendas seda sellega, et kiire on ja küsida ei saa.

Rahanduskomisjoni kuuluv EKRE saadik Siim Pohlak kinnitas Korobeiniku sõnu ning märkis, et sel istungil valitses kaos ja sõna anti valikuliselt, osadele ei antud üldse. Lisaks oli puudu ka osa dokumente eelnõu juurest. „Arvestades, et me saame uue maksu, õigemini lausa kaks täiesti uut maksu, ühe autode soetamise pealt, teise auto omamise pealt, siis väga oleks vaja neid kooskõlastusi ja seisukohti,“ ütles Pohlak, tehes EKRE fraktsiooni poolt ettepaneku see automakus puudutav eelnõu päevakorrast välja võtta ja komisjoni tagasi saata.

Sellele ja teistele samalaadetele märkustele ning ettepanekutele vaidles Hussar järjekindlalt, kuid nõrkade argumentidega vastu.

„Kas te ise ka praegu aru saate, mis olukorda te loote?“ küsis selle peale Rene Kokk EKRE-st. „Katsuge aru saada, et te ei ole siin ainult formaalne koosoleku juhataja. Mõelge oma roll ikka ilusti läbi. See ei ole ju normaalne, kuidas arutelu juures ei saa komisjoni liikmed küsida isegi sisulisi küsimusi, rääkimata sellest, et dokumendid ei ole kättesaadavad.“ Ta lisas: „Kas te tõesti kujutate ette, et me hakkamegi niimoodi tööd tegema, et komisjonides enam eelnõusid arutades ei saa?“

EKRE aseesimees Mart Helme oli resoluutne: „Kuhumaani võib veel langeda töö- ja kodukorra rikkumisega. See lihtsalt ei ole enam normaalne: küsimusi ei saa esitada, dokumente ei ole korra kohaselt esitatud, menetluslikud otsused tehakse ära enne, kui punkt läbi arutatakse.“

Ta pöördus Hussari poole sõnadega, et tema kui riigikogu esimehe otsene kohustus on parlamendi tegevuse töö- ja kodukorrale vastavuse tagamine.

„Kui te ei saa sellega hakkama, siis tuleb teil tunnistada oma võimetust riigikogu töö juhtimisel,“ lausus Helme. „Te ju saate aru, et te teete lolliks mitte ainult ennast, aga ka tegelikult kogu koalitsiooni ja riigikogu ja terve Eesti riigi.“

EKRE saadik Kert Kingo lisas omalt poolt: „Te ütlesite, et kõigepealt tehti menetlusotsused ja siis sai küsida ehk siis alles toimus arutelu. See on ju absurdne olukord, tegelikult peaks ikka olema kõigepealt arutelu ja siis tehakse alles otsused, mis ideaalis peaksid toimuma nagu arutelul pinnalt ja selle järgselt. Ja mis te ise arvate, kui tõsiselt võetav riigikogu ja tema komisjonid sellise tööstiiliga on? Kuidas saab sellist seadusandlikku võimu üldse usaldada, kes niimoodi võtab otsuseid vastu – et hääletame ära kõigepealt ja siis alles hakkame midagi arutama?“

Rene Koka sõnul on see olukord täiesti jabur:  „Mõelge nüüd loogiliselt, see eelnõu võib meile siin saalis meeldida või mitte meeldida, aga mõtleme korra uuesti, milleks on komisjonid ja milleks on menetlemise kord.“