Riigikogu infotunnis küsimustele vastanud peaminister Jüri Ratas ajas Riigikogu liikme Henn Põlluaasa küsimusele vastuseks ümmargust mulli, millest ridade vahelt lugeda mõistev inimene saab järeldada vaid üht: Keskerakond ei kavatse võimul olles presidendi otsevalimisi seadustada.
Selle nädala alguses võttis Keskerakond tagasi koos Konservatiivse Rahvaerakonnaga eelmisel aastal esitatud eelnõu, mis andnuks presidendivalimise õiguse rahvale. Tegemist oli võimuerakonnaks saanud Keskerakonna järjekordse meelemuutusega võrreldes ajaga, mil partei oli veel opositsioonis.
Kuna Keskerakond on püüdnud eelnõu tagasivõtmise järel jätta muljet, et toetusest otsevalimisele pole taganetud ja soovitakse hoopis välja töötada uus eelnõu, soovis Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni aseesimees Henn Põlluaas peaministrilt ses küsimuses selgust.
Põlluaas küsis: „Kas Keskerakond jääb oma seisukoha juurde presidendivalimise õiguse andmisest rahvale või mitte? Milline on see eelnõu, mida valitsuse praegu välja töötab? Ma mäletan väga hästi, kuidas Keskerakonna peaminister lubas, et arvestatakse ka opositsiooniga, tema arvamusega ja heade ettepanekutega. Mis siis saab uue presidendivalimise korraga?“
Jüri Ratas vastas, et valitsus on oma tegevusprogrammi välja töötanud ja vastu võtnud. „Seal on üheks punktiks ka valitsusliidu aluspõhimõtetes see, et välja tuleb tulla presidendivalimiste muudatustega. See kohustus on Justiitsministeeriumil ja selle ettepanekuga väljatulekuks on aega selle aasta alguses, esimestel kuudel. Kui te küsite, kas Keskerakond on oma seisukohtades taganenud, siis ütlen, et kindlasti me ei ole taganenud. Vastupidi, me arvame, et kõige õigem on, kui Eesti Vabariigi presidenti valib Eesti rahvas. Aga me peame ka sellest aru saama, et selleks, et see nii läheks, on vaja ka siin saalis saada konsensus. Ja on vaja saada ka heakskiit sellele Vabariigi Valitsuse tasandil. Erakonna seisukohana– kui ma tohin seda siin väljendada, sest seda te ka küsisite – me kindlasti ei ole taganenud mitte ükski gramm sellest mõttest, et Eesti Vabariigi presidenti tulevikus võib ja peab valima Eesti inimene, rahvas,“ kõneles Ratas.
Ehkki Ratas küll kinnitas, et Keskerakond erakonnana ei ole otsevalimisest taganenud, võib tema vastusest välja lugeda, et uues võimuliidus otsevalimisi ei seadustata. Teisisõnu, Keskerakond on jõudnud üle pika aja valitsusse, kuid oma seisukohti ja valijatele antud lubadusi selles võimuliidus ellu ei viida. Pärast valitsusse minekut on Keskerakond loobunud mitmest oma varasemast seisukohast. Opositsioonis olles vastustas Keskerakond Rail Balticu ehitamist, aga valitsusse saades asuti projekti toetama. Kui opositsioonis oli Keskerakond haldusreformi valjuhäälne kriitik, siis nüüdseks on hakatud selle kahjuliku reformi eestvedajaks. Kui opositsioonis ei toetanud Keskerakond nn “kahe tooli” seadust, mis viib riigikogulased kohalikesse volikogudesse, siis pärast valitsusse saamist toimus Keskerakonna leeris selles küsimuses 180-kraadine pööre.
Henn Põlluaas suunas peaminister Ratasele ka teravama küsimuse: „Kas te võite meile peaministrina kinnitada, et Keskerakond ja ka IRL ei ole marionetid sotside diktaadi all toimivas ja vasakliberaalset ideoloogiat ellu viivas valitsuses?“
Ratas proovis vastusest kõrvale hiilida, kuid sõnas viimaks: „Lühidalt vastates ma arvan, et kolm erakonda on kõik Eesti valitsuses. Kõik on selles valitsuses, kus kõrgeim võim on Eesti inimesed, Eesti rahvas – nii meie põhiseaduse kohaselt kui ka igapäevaselt.“
Selget vastust Põlluaas oma küsimusele ei saanud.
Ümmarguse jutu ajamises on Jüri Ratas jätkuvalt Eesti meister.
UU
Fotol Henn Põlluaas ja Jüri Ratas (Riigikogu/Scanpix)
LOE LISAKS:
PETTUMUS: Keskerakond taganes presidendi otsevalimise toetamisest