Kuigi paljud võimu juures olevad asjapulgad väidavad, et elektrivõrgu Venemaast lahtiühendamine läheb sujuvalt, kumab paljudest juttudest ja arvamustest läbi hirm, et päris nii see ei lähe ja jamad on tulekul.
Hirmul on muidugi ka lihtkodanikud, sest Reformierakonna jutte ei usu enam keegi (maksutõusudega saime juba petta) ning inimesed kardavad, et meile ei räägita jällegi õigust. Liialt palju on rahvale valetatud.
Lisaks on väga palju räägitud lobajutte sellest, kuidas mistahes asjadega polevat muret, aga lõpuks on siiski asjad hulluks läinud – näiteks lubati odavat „puhast“ energiat, aga saime kalli börsielektri, „kõikvõimsate“ tuulikute puhul on ilmnenud, et nende töö ja ülalpidamine on vägagi problemaatilised, jne.
Kui küsida lihtkodanikult päris otse, et kas ta usub, et Venemaast lahtiühendamine läheb viperusteta, siis vastab vist enamik, et väga ei usu – liiga palju oleme petta saanud, kasvõi Paldiski haalamiskaiga, mis pidi suureks abiks olema, aga nüüd seisab jõude. Valitsus läks kaasa rohepöördega, lammutades halastamatult oma odava energeetika – kuidas sellise poliitika järel kedagi usaldada?
Ja kõige hullem on see, et Venemaast eemaldumine peaks olema kõigi eestlaste rõõmupäev, aga valitsus ja Eesti Energia oskasid sellegi ära rikkuda – meile on juba teada antud, et „desünkroniseerimise“ maksame meie kinni ja selleks on elektriarvel oma rida. Ja selline asi võeti ette südatalvel, mitte näiteks jaanipäeva paiku.
Veebruaris saabuvaks X päevaks tasub kõigil endal valmistuda, Reformierakonna, sotside ja olematu partei 200 juhitava riigi peale ei tasu loota ning tikud, vesi, toit, akud, küünlad ja muu peavad valmis olema.
Ametlik teade, udu, nagu ikka. Näib, et hirmul on ka riik ja ametkonnad.
Veebruaris ühendame end lahti Venemaa elektrivõrgust.
Kõik peaks kulgema tarbija jaoks märkamatult, kuid ootamatud olukorrad võivad tekkida igal ajal ja peame olema valmis ka selleks, kui alati ei lähe kõik ootuspäraselt – olgu põhjuseks vaenuliku idanaabri tegevus, ootamatud ilmaolud või tehnilised rikked.
Riigina oleme valmistunud, kuid igal inimesel tasub ka enda ja oma pere kriisivarud ja -plaanid üle vaadata, et olla valmis võimalikuks elektrikatkestuseks.
Soovitame igal inimesel:
Mõelda läbi, mida sinu ja su pere jaoks tähendab, kui kodus pole elektrit, vett ja/või kütet.
Valmistuda kodus iseseisvalt hakkama saama vähemalt nädal aega.
Hoida kodus varusid oma vajadustest lähtuvalt: vesi, toit, ravimid ja muu sinule vajalik.
Rohkem infot saad www.olevalmis.ee või riigiinfo telefonilt 1247.