Tarmo Pikner toob oma Postimehe arvamusloos välja huvitava seose: Euroopa Liit sai alguse söe- ja teraseühendusest, millist tööstusharu ta nüüd rohepöördega hävitab.
“Tänase Euroopa Liidu alusepanijaks oli 1951. aastal loodud Euroopa Söe- ja Teraseühendus, mille lipp asendati Brüsselis 2002. aastal ELi sinilipuga. Tänaseks on aga söele ja selle tootmisele kuulutatud lõpp. Ja ega terasetootmisest Euroopa Liidus ka suurt välja tule, sest tehasekorstnate toss ei sobi enam meile (sobib aga suurele osale maakerast),” kirjutab Tarmo Pikner.
Euroopa Söe- ja Teraseühenduse eesmärgiks oli kontrollida seda, kas mingi riik ei forsseeri oma tootmisi sõjamasina taastamiseks, sest Euroopa oli kahest maailmasõjast šokis. Nüüdseks on Euroopa Liit täiesti teistsuguseks muutunud ja Pikneri arvates andis tõelise kiirenduse ELi lagunemisele Euroopa komisjoni president Ursula von der Leyen oma rohepöördega.
“Viimase eesmärgid on küll üllad, kuid tõmmata ilma demokraatlikke protsesse läbimata, rahvaga läbi rääkimata ühele majandamisviisile kriips peale, arvestamata selle maksumust – see pole jätkusuutlik. Ammugi pole uue, süsinikuvaba majanduse mõju kliimale tõestatud, probleemid viiakse ühest valdkonnast teise, ühest piirkonnast teise,” kirjutab Tarmo Pikner.
Loo mõte aga on väga intrigeeriv – kui üks liit loodi kivisöe märgi all ja ta nüüd selle maavara tootmise lõpetab, kas siis lõpeb otsa kogu liit?