Sri Lanka oli kunagi jõukas saareriik, Lõuna-Aasia piirkonnas rahva ostujõu poolest lausa teisel kohal. Sissetulekud olid suured, vaesuse ja töötuse osakaal madal, vastavalt 7.6% ja 4,9%. Majandus kasvas ja inimeste elujärg paranes hetkeni, mil selle valitsus sattus Maailma Majandusfoorumi (WEF) roheideoloogia mõju alla ja suutis lühikese aja jooksul riigi majanduse kokku kukutada.
Praeguseks on Sri Lanka kaosesse paisatud. Inflatsioon ulatub 50%-ni, toiduainete hinnad on tõusnud 80% ja rohkem. Riigis on toidupuudus ning ulatuslikud voolukatkestused, rahvas mässab. Roheaktivistidest valitsejad on riigist põgenenud.
Kuidas see juhtus?
29. augustil 2018 üllitati WEF kodulehel Sri Lanka peaministri Ranil Wickremesinghe artikkel: “Nii teen ma oma riigi rikkaks aastaks 2025” [1]. Kirjatükk pakatas optimismist ja roheõnne lubadustest, millega praegu meid üle kallatakse. Lubati võimsat jõukuse kasvu ja õitsengut, samas toetumata realistlikule analüüsile. Kogu projekt baseerus ärklevale roheideoloogiale.
Vahemärkus: paanikasse sattunud WEF kustutas selle artikli oma lehelt. Ilmselt tänu rahvusvahelisele tähelepanule on see uuesti tagasi ilmunud.
Olulise osa Sri Lanka majandusest moodustas põllumajandus. Aprillis 2021 keelati riigis keemiliste väetiste kasutamine. Neid väetisi kasutas 80% põllumeestest. Tulemus? Ligi kolmandik põllumehi pidid tootmise lõpetama. Mis järgnes tootmise lõpetamisele? Mida oodata oligi – toiduainete puudus. Kuna sellest hoolimata jätkati roheideoloogia pealesurumist, siis tulemuseks oli riigi täielik kollaps. Oma osa etendasid rahvusvahelised pangad, kes andsid lahkelt laenu hullude projektide elluviimiseks, kuid jätsid hädasolijad kuivale siis, kui hätta satuti.
Inimeste jaoks tähendab see sissetulekute kaotamist ja sõna otseses mõttes nälgimist. Sri Lankal on omajagu inimesi, kes saavad endale lubada vaid ühe napi toidukorra päevas. Elektrit antakse jaokaupa. Kadunud on töökohad ja sissetulek. Inimeste elu on muutunud nii väljakannatamatuks, et pole ime, et nad valitsejate paleesid tormijooksuga vallutavad.
Sama muster hakkab levima ka teistes riikides. Näiteks Hollandi põllumeeste ülestõus, mille põhjuseks on roheideoloogiast ajendatud kasvuhoonegaaside vähendamise nõue [3]. Protestidega ühinevad põllumehed Saksamaal, Poolas, Itaalias jm. [4].
Sellesama inimvaenuliku ideoloogia võrsed on meid kimbutavad energia ning toiduainete hinnad. Määrused ja korraldused, mis võtavad võimaluse ise endale energiat ning toitu toota. On ainult aja küsimus, millal ka meie elu hullumeelsete ideoloogiate rakendamisega selliseks põrguks muudetakse, et valikuteks jääb vaid vastuhakk või kõrvade pea alla panek. Mida varem vastu hakata, seda väiksemat kahju suudavad sõgedad ärklejad tekitada.
Meie praeguse, läbi häda võimule upitatud valitsuse sõnavõttudest ei kuma midagi peale jäägitu alistumise rohepöörde käsulaudadele. Kuhu see välja viib, võib iga inimene ennustada. Kas kellegi poolt korraldatud hädas ja viletsuses siplev asumaa on tõesti see Eesti, mida me tahtsime?
Järelsõna: Sri Lanka fiaskole vaatmata jätkab WEF oma hävitava propaganda levitamist. Nädal tagasi (11.07.2022) avaldati nende kodulehel kirjutis pealkirjaga “Rohelisele energiale üleminek on võtmetähtsusega nii kliimamuutustega võitlemisel kui ka jätkusuutliku majanduse loomisel. Siin on põhjus” [5], mis jutlustab häirimatult väljamõeldisi, mis suudavad arutu ellu rakendamise korral õitsvaid riike hädaoruks muuta.
Karl Olaf Rääk
Viited:
[1] Sri Lanka PM: This is how I will make my country rich by 2025
https:/www.weforum.org/agenda/2018/08/this-is-how-we-will-make-sri-lanka-rich-by-2025/
[2] Tucker Carlson on how the concept of ESG has destroyed Sri Lanka – 7/11/22
https://www.youtube.com/watch?v=m93L-ywD-xs
[3] EXPLAINER: Why are Dutch farmers protesting over emissions?
https://abcnews.go.com/Business/wireStory/explainer-dutch-farmers-protesting-emissions-85848026
[4] Farm-To-Road: Wave Of Farmer Protests Spreads Across Europe
https://thedeepdive.ca/farm-to-road-wave-of-farmer-protests-spreads-across-europe/
[5] Transitioning to green energy is key to both tackling climate change and creating sustainable economies. Here’s why
https://www.weforum.org/agenda/2022/07/green-energy-transition-democracy-economy/