Eesti on olnud innukas täitma kõike, mis võõrsilt käsulaudadega tuuakse ning see hakkab halvasti mõjuma kaitsevõimekusele, sest meretuulepargid muudavad Eesti Venemaa rünnaku eest märgatavalt kaitsetumaks.
Kaitseväe luurekeskuse ülem Ants Kiviselg ja mereväe ülem Ivo Värk tunnistasid usutluses ERR-ile, et tuulepargid – olgu maal või merel – kahandavad kaitsevõimet, kuna lühendavad eelhoiatuse aega, muudavad keerulisemaks luureandmete saamise ning võivad raskendada ka relvasüsteemide kasutamist.
Eesti sõjaväeluure juht, kolonel Kiviselg, rääkis, et tuuleparkide mõju üldiselt on kaitseväe jaoks negatiivne, kuna need segavad raadioluuret, raskendavad vastase territooriumilt signaalide vastuvõtmist ja positsioneerimist ning kokkuvõttes lühendavad eelhoiatuse aega, mis on oluline vaenlase rünnaku korral. Eesti kaitsevõime halvendamise kõrval puudutab tuuleparkide mõju ka laiemalt NATO kaitsevõimet, rõhutas Kiviselg.
Probleem on selles, et ennekõike tuulikute liikuvatelt ja ka seisvatelt labadelt peegelduvad signaalid tagasi, mis tekitavad nö võltssignaale ja samuti muudavad võimatuks signaali asukoha määramise või positsioneerimise. Ja see paraku ei puuduta ainult eelhoiatust, vaid natukene ka mereväe ülesandeks pandud päästevõimekuse tagamist merel. Ehk seetõttu saab pärsitud ka merelt objektide leidmine.
„Kui me räägime distantsist, mille kauguses me suudame potentsiaalse vastase signaale tuvastada, pealt kuulata ja positsioneerida – see vahemaa on vähenenud seeläbi, et müra ja signaali suhe on läinud meie vaates halvemaks ja selles mõttes eelhoiatus on juba täna natukene nõrgem kui ta oli meil kümme või viis aastat tagasi,“ rääkis Kiviselg. „Me ei pruugi tuvastada lennuki õhkutõusu või lennuki selliseid manöövreid, mis eelnevad raketi väljalaskmisele.“
ERR tuletab meelde, et rootslased lubasid oma vetesse kavandatud 14 tuulepargist rajada ainult ühe.
„Ma täiesti jagan nende arvamust, et meretuulepargid kujutavad endast riski julgeolekule,“ lisas mereväe ülem Ivo Värk.
Allikas: ERR
Ida-Virumaale rajatud tuuleparkidel oli kaitseväega tülitsemist juba ammu enne kliimahüsteeriat, kui leiti, et need segavad radareid.