Peaminister Taavi Rõivas on sel aastal kaks korda rendilennukit kasutanud, millele on kulunud kokku umbes 48 000 eurot, selgub riigikantselei edastatud andmetest.
“Peaministri 2016. aasta 14 välisvisiidist on rendilennukit kasutatud kahel korral. Mõlemal juhul Euroopa liidrite kohtumisele Euroopa Ülemkogul, mille lõpukellaaega ei ole võimalik ette prognoosida,” ütles peaministri pressiesindaja Helin Vaher BNS-ile.
Esimene kord käis Rõivas Brüsselis rendliennukiga veebruaris, kui seal peeti 18. ja 19. veebruaril ülemkogu. Esialgselt oli tagasilend kavandatud 17.30-le, kuid kuna ülemkogu lõppes õhtul kella 11 paiku, siis sai startida alles kell 23.30, selgitas Vaher. Tallinna jõudis lennuk kella kolme paiku öösel. Edasi-tagasi lennul oli kaheksa reisijat ja see läks maksma 25 400 eurot.
Teine kord oli 7. märtsi ülemkogul, kui ühepäevase kohtumise lõpp oli kavandatud õhtul kella kuueks. Tegelikult lõppes aga valitsusjuhtide kohtumine pärast kella ühte, mis tähendas, et lennuk koos peaministri ja tema kaaskonnaga sai startida Brüsselist kell kaks öösel. Tallinna jõuti pärast kella viit hommikul, märkis peaministri pressiesindaja. Sel korral oli seitse reisijat, lennu maksumuseks kujunes 22 545 eurot.
Vaheri sõnul lähtub riigikantselei peaministri välisviisitide lennugraafikute planeerimisel aja parima kasutamise põhimõttest. Rendilennukit on kasutatud olukordades, kus see on logistiliselt ja ajaliselt olnud kõige otstarbekam.
Rahandusministeerium teatas veebruari keskel, et ei alusta riigikogu liikme Artur Talviku avalduse põhjal riigihangete järelevalvemenetlust peaministri tarbeks tellitud rendilendude osas, kuna ministeeriumi hinnangul ei rikkunud riigikantselei lende tellides riigihangete seadust.
Rahandusministeerium teatas vastuses riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni esimehele Talvikule, et küsis enne otsustamist rendilendude kohta täiendavat teavet riigikantseleilt. Riigikantselei vastusest selgub, et rendilennukeid kasutas peaminister kuuel korra. Neist kolmel esimesel juhul kasutati lennu tellimiseks riigihangete seaduses ette nähtud erandit. Rahandusministeerium asus seisukohale, et rendilendude tellimine riigikantselei poolt on toimunud kooskõlas riigihangete seadusega. Kuna rikkumisele viitavad asjaolusid ei ole, ei alusta rahandusministeerium ka Talviku avalduse alusel järelevalvemenetlust.
BNS
FOTO: Scanpix