Multikultuurse Rootsi poliitiline süsteem on šokeeritud immigratsioonivastase erakonna Rootsi Demokraadid populaarsusest ja üritab neid enne 9. septembri valimisi igati tõrjuda.
Rootsi riigiraadio SVT ja juhtiv telekanal TV4 on otsustanud, et ei kutsu arvamusküsitlustes gallupite tippu tõusnud Rootsi Demokraatide esimeest Jimmie Åkessoni erakondade esimeeste ehk võimalike tulevaste peaministrite suurele debatile.
Kummaline on see, et kutse on alati saanud kõige populaarsemate erakondade esimehed. Rootsi Demokraadid aga on praegu riigi kõige populaarsem partei. “SVT ei saa aru, et kahe erakonna ja nende peaministrikandidaadi asemel on praegu kolm reaalset võitjaerakonda,” arvas Åkesson Expressenis, kes küsis telesaates vaatajatelt, et kas Rootsi Demokraatide liider peaks debatis osalema. Tulemus oli põhjapanev: kui küsimus suleti, tahtis 75 000 küsitletutest 40 608 vastajat, et Åkesson osaleks telearutelus. Teiste erakondade esimeeste puhul oli soov neid debatis näha alla 10%.
“Kahe võimaliku peaministri väitlus on klassikaline programm, kuhu palutakse kaks kõige tõenäolisemat peaministrit, kes võiksid moodustada valitsuse teisi osapooli kaasates. Kui sinna kutsuda populaarseima erakonna esindaja, peaks kogu programmi formaat olema uus,” kaitses TV4 programmi juht Viveka Hansson otsust.
Åkessoni seisukohta vahendab tema personalihaldur. “Meie arvates on enesestmõistetav, et ka Jimmie Åkessoni kutsutakse peaministri arutelusse. Enamikus poliitilistes küsimustes oleme praegu oma seisukohtade toetuse osas teine või isegi suurim partei. Ja pärast septembrivalimisi on Rootsi poliitiline maastik tänasest üsna erinev,” ütles Mikael Eriksson.
“Kui siiani on Rootsi Demokraate saatnud vihaste vasakpoolsete vägivald ja sabotaaž, siis nüüd on repressioonidega ühinenud ka riigimeedia. Peatoimetajad selgelt kardavad Rootsi Demokraatide valimistulemust ja on asunud pidama oma, alatut võitlust,” kommenteerib seda teemat EKRE saadik Tallinna volikogus Helle-Moonika Helme.
Siia lõppu sobib ehk kommentaar Bruno Paabortilt FB-s: “Elasin 2004. aastal Rootsis mõnda aega. Mulle sai kiirelt selgeks et see “ nali “ seal kaua niimoodi kesta ei saa. Kõige õudsam riik, kus elanud olen.”
Allikas: suomenuutiset.fi