Alles paar nädalat tagasi jättis president Alar Karis välja kuulutamata Riigikogus vastu võetud välismaalaste seaduse ja välismaalasele rahvusvahelise kaitse andmise seaduse muutmise seaduse, kuna parlament rikkus selle vastuvõtmisel menetlusnorme. Ja kuigi Riigikogu võttis selle koalitsiooni häältega uuesti vastu muutmata kujul, kuulutas Karis nüüd need seadused ometi välja.
Eelmisel korral pidas Karis vajalikuks seadust Riigikogus uuesti arutada ning teha põhiseaduspärane otsus, teatas presidendi kantselei. “Mõistan selle seaduse olulisust ja kiireloomulisust, kuid Riigikogu rikkus seaduse vastuvõtmisel menetlusnorme. Loodan, et riigikogu juhatus või riigikogu esimees kasutavad neile seadusega antud kohustust võtta seadus parlamendis uuesti arutamiseks ja otsustamiseks esimesel võimalusel,” ütles Karis, kes palus parlamendil menetleda seadust kooskõlas põhiseadusega.
Ühtegi muudatusettepaneku siiski arvesse ei võetud ja läks presidendile tagasi muutmata kujul. Nüüd kuulutas Karis need seadused ometi välja.
“Kui president nüüd selle välja kuulutab, siis ma ei tea, oleme meie idioodid või on tema idioot, emb‑kumb. Sest no see, mis te praegu teete, on ju lihtsalt piinlik,” kommneteeris EKRE saadik Mart Helme esmaspäeval aset leidnud arutelu.
Riigikogu saadik Jaak Valge kutsus presidenti üles otsustama põhiseaduse vaimus. Ta kõneles, et president jättis selle seaduse välja kuulutamata protseduurireeglite rikkumise tõttu parlamendis, aga president ei väitnud seda, et ta oleks selle seaduse ülejäänud sisuga nõus, missugust muljet põhiseaduskomisjoni ettekandja püüdis jätta. “President ei kirjutanud oma otsuses mitte midagi selle kohta. See, et ei kirjutanud, ei tähenda, et ta oleks olnud nõus. Vastupidi, komisjoni koosoleku stenogrammist jäi mulje, et probleeme on ka ülejäänud sisuga, aga ka protseduurireeglite rikkumise tõttu seaduse väljakuulutamata jätmine on igati asjakohane. President on siin oma kohust täitnud,” lootis Valge, et riigipea jääb endale kindlaks.
Välismaalaste seaduse ja välismaalasele rahvusvahelise kaitse andmise seaduse muutmise seadus muudab leebemaks välismaalaste Eestis töötamise reegleid ning Eestis viibimise, õppimise ja siia elama asumise tingimusi. Muudatustega kehtestatakse kolmandatest riikidest pärit inimestele töörändeks paindlikumad reeglid, sealhulgas lihtsustatakse Ukraina sõjapõgenike tööturule kaasamist.
Energiamajanduse korralduse seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadusega võetakse üle Euroopa Liidu taastuvenergia direktiivid.
“Lisaks katastroofilisele sisule suruti eelnõu läbi seadust rikkudes, muutes seaduse sõnastust veel pärast seda, kui muudatuste tegemise võimalus ehk teine lugemine oli lõppenud. See on seaduses selgelt keelatud,” kirjutas EKRE esimees Martin Helme pärast eelnõu lõpphääletust aprillis.