Saaremaa vald on algatanud ühe tänuväärt ettevõtmise, inimeste meelitamise Eesti suuremale saarele, mis on samas absurdne, sest see maalapp ja meri selle ümber kavatsetakse tehnopargiks muuta.
ERR kirjutas veebruaris: “Saarlased on Eesti-Läti elektriühenduse rajamise suhtes skeptilised” ehk “Eesti-Läti neljanda elektriühenduse rajamiseks plaanitakse rajada Paidest Saaremaani 330-kilovoldine elektriliin ja käimas on riigi eriplaneering. Saaremaa elanikud on aga suurprojekti suhtes skeptilised, leides, et liini on vaja riigile, aga mitte saarlastele.”
Postimehe järgi on jutt 80 meetri laiusest koridorist. Elektriliinide puhul on teada, et seal on suured piirangud ja kes tahaks osta kinnisvara paika, kus hakkab kulgema saart lõhestav hiigeltrass?
Veel hullem on lugu tuuleparkidega. Mullu oktoobris kirjutas Saarte Hääl “Põhja-Saaremaale on kavas rajada hiiglaslik tuulepark” ning ERR “Kuressaares peeti Saare Wind Energy poolt Saaremaa ja Sõrve läänerannikule plaanitava 100 tuulikuga meretuulepargi keskkonnamõjude hinnangu avalik arutelu.”
See tähendab, et Saaremaa saab tuugenitööstuse sihtkohaks, kinnisvarahinnad tõenäoliselt kukuvad, merevaade saab visuaalse reostatuse, hiigeltuulikud hakkavad häirima igapäevaelu jne. See ei tule enam filmist “Siin me oleme” tuttav rannaküla miljöö, vaid pigem elu Kopli poolsaarel või Nõukogude aja piiritsoonis. Igatahes meeldivat kodu ilusas rannas enam loota ei maksa. Kui just tuulikufänn pole.
Igal juhul on põhjust kahelda selles, kas jõukamad inimesed nii väga enam Saaremaale pürgima hakkavad, pigem tuleb Saaremaa vallavalitsusel sinna ukrainlasi vedada. Sel vallavalitsusel, kes tuulikuvastased sõna “genotsiid” pärast politseisse kaebas. Aga saare elamistingimuste halvemaks muutmine kuulub selle mõiste alla.
Nii loodabki vallavalitsus uussaarlasi tuugenite alla meelitada.
BNS vahendab pealkirja “Saaremaa testib uut lahendust rahvastiku vähenemise vastu” all järgmist: “Saaremaa on saanud esimesed uued elanikud, kes kolisid siia vallavalitsuse käivitatud „Meile elama“ projekti abil; tegemist on Eestis ainulaadse omavalitsuse initsiatiiviga, mille eesmärk on julgustada inimesi Saare maakonda elama asuma.
„Kui me midagi kohe ette ei võta, liigume väheneva ja vananeva rahvastikuga tuleviku suunas,“ sõnas Saaremaa abivallavanem Liis Lepik. „Kuigi sarnane trend valitseb ka mujal Eestis väljaspool Harjumaad ja Tartut, ei leia me Saaremaal, et peaksime sellega lihtsalt leppima. Realistlikult ei suuda me trende täielikult ümber pöörata, kuid ka olemasoleva olukorra säilitamine vajab pingutust. Selleks olemegi ellu kutsunud programmi „Meile elama“ ja esimese pere kolimine näitab, et see töötab.“
Saaremaale kolinud pere vajas tuge hajaasustuse programmi toetuse taotlemisel. „Kui kolimist pidurdab toetuse taotlemise protsessil erisusi sisaldav maakoht, elamu või muu, siis saan mina appi tulla,“ selgitas projekti „Meile elama“ konsultant Kädi Alt. „Perel oli kindel soov Saaremaale tulla, aga taotlustingimuste tõlgendamisel vajati konkreetset abi.“
Kuigi tegu on esimese ametlikult programmi toel saarele kolinud perega, on huvi juba märgatav: „sisseviskaja“ suhtleb praegu 21 potentsiaalse huvilisega, kellest 19 puhul on tegu peredega.
„Esimene edukas kolimine on meie jaoks oluline teetähis – see näitab, et Saaremaa on inimestele atraktiivne elukoht ja meie teenus vajalik,“ ütles Alt. „Soovime muuta saarele kolimise lihtsaks ja meeldivaks kogemuseks. Usume, et meie toetusel leiavad paljud inimesed endale Saaremaal uue kodu.“
„Meile elama“ teenust pakub Saaremaa vallavalitsus kõigile, kes kaaluvad saarele kolimist. Konsultatsioon on tasuta ning hõlmab abi eluaseme otsimisel, töövõimaluste tutvustamisel, toetuste taotlemisel ja ka kogukonda sisseelamisel. Projekti toetab regionaal- ja põllumajandusministeerium MATA meetme raames.” (BNS-UU)