SERVITI Mika Orava: mõned ametnikud ei saa siiamaani aru, et riigikord on ammu muutunud

Saated, Serviti,

Andres Raidi järjekordses vestlussaates „Serviti“ on külaliseks alates 1992. aastast Eestis elav soomlasest ettevõtja Mika Orava. Meeleolukas saade läheb meenutustes taasiseseisvumise aegadesse ning jõuab tänaste omavalitsusprobleemide juurde.

Saatekülalise arvates oli Eestis suurim viga see, et pärast taasiseseisvumist tegutsesid siin edasi endised kommunistid ja nomeklatuur ja Reformierakonna valitsemise ajal – kõik see 17 aastat – on olnud tohutu taandareng. “Sa ei saanud kohalikus omavalitsuses isegi koristajaks, kui sul polnud vastava partei piletit,” räägib Orava.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

 

10 commentsOn SERVITI Mika Orava: mõned ametnikud ei saa siiamaani aru, et riigikord on ammu muutunud

 • Avatar

  Tubli mees see Mika.Sai natuke värskendust selle kantseliidi kuulmisest.Probleem ,mis saates üles tõsteti,on tõsine,sest tõesti osa asjapulkadest sarnastavad ennast vähemalt pooljumalatega.Vist on nii,et annab jumal ametiposti,küllap siis annab mõistuse ka.

 • Avatar

  Nii see 17 a. oli ja saatekülalisel on 1000 korda õigus.Kahju et praegune võiumliit on nagu luik,haug ja vähk.Kui nad olesid ühtsed ja kaotaksid kõigepealt e- valimised oleks neist ehk ka abi ja refiametnike vallandamistel samuti. Ei saa kuidagi aru miks on eestis enamus vallavanemaid refid jne.Isamaa on lausa jubedus ja ega see KE ka varsti parem ole kui nii edasi läheb.Kahju, ootsime ju kõige paremat aga tuli välja nagu alati..

 • Avatar

  Nii see 17 a. oli ja saatekülalisel on 1000 korda õigus.Kahju et praegune võiuliit on nagu luik,haug ja vähk.Kui nad olesid ühtsed ja kaotaksid kõigepealt e- valimised oleks neist ehk ka abi ja refiametnike vallandamistel samuti. Ei saa kuidagi aru miks on eestis enamus vallavanemaid refid jne.Isamaa on lausa jubedus ja ega see KE ka varsti parem ole kui nii edasi läheb.Kahju, ootsime ju kõige paremat aga tuli välja nagu alati..

 • Avatar

  Parim kommentaar ever.

 • Avatar

  Sõnavabadus on kadumas ka Soomes, nt Päivi Räsäneni juhtum, kus endine siseminister on uurimise all piibli tsiteerimise eest aastaid tagasi…

  • Avatar

   Poleks saanud juhtuda parema inimesega. Päivi Räsänen ise kriiskas nagu ratta peal kuidas perukad tuleks “vihakõne” eest vastutusele võtta ja nagu tema bolševistlik-satanistlikus ajukäärus kääritas, siis ka maha tappa ja mis kõik veel. Nüüd võeti limukas omaenda sünnitatud monstrumi poolt hammaste vahele ja ta kriiskab jälle. Hilja limukas, hilja. Naudi oma töö vilju, “you made the bed, you sleep on it”. Iga normaalse inimese jaoks on Räsäpervo juhtum võimaluseks popcorn välja võtta ja limuka piinu nautida. Las vingerdab omaenda loodud “paradiisis”, naljakas vaadata.

 • Avatar

  “Sa ei saanud kohalikus omavalitsuses isegi koristajaks, kui sul polnud vastava partei piletit,” räägib Orava.
  Vaidlen vastu.
  Olen olnud parteilise kuuluvuseta omavalitsuses tippspetsialisti palgatasemel kõvasti üle 10-ne aasta. Parteilise kuuluvuseta oli enamus töötajaid.
  Küll võis tellida poliitiliselt kellegi väljasöömise kui oli kahtlus, et ametnik on nii aus, et võib midagi avalikuks teha ja seda mida teha- seda muidugi oli.
  Omavalitsusega võisid juhid kohati kui oma eraettevõttega käituda ja see oli parteiliselt soositud, sest osa lahustatud rahast tuli kantida parteikassasse, mis oli omamoodi indulgents.
  See asjaolu välistab küsimuse, et miks on tihti omavalitsuste juhid täiesti võimetud oma tegelikku funktsiooni täitma.
  Jah, nad on rumalad kuid varustavad parteikassat ja selleks nad kohtadel ongi.
  Selleks on võimalusi murdu.
  Nt tellitakse töid, mida tegelikult ei tehta ja omavalitsuse arvelt rändab raha eraettevõtjale ja sellelt parteikassasse, omale võib ka “natuke” jätta.
  Kui suva tüdrukule makstakse nt Paintbrush-i lasteprogrammiga tehtud mõttetu “logo” eest tuhandeid, ongi see näide, kuidas eelarvest raha kanditakse, kuigi raamatupidamislikult on kõik korras.
  Või muudkui “remonditakse” omavalitsuse sõidukit õige parteilase töökojas. Tellitakse mõni “asi”, mille olemasolu mõtet ja otstarvet on pea võimatu kontrollida jne… jne.
  Sellesse, tegelikult minu arvates rahva tagant permanentsesse varastamisse sekkumine ja selle takistamine majasiseselt on tööalane suitsiid. Samas vargad ise on riikliku protektsiooni all, sest isegi politsei keeldub asju üles võtmast, ka siis, kui neile ulatada kõik vajalikud tõendid.
  Kas just praegu nii on- ma ei tea, kuid nii oli päris kindlasti, lisaks maksid nende “juhtide” allkirjad.
  Juba 15 aastat tagasi tasuti “allkirja” eest teenuste, odava kinnisvara vms näol, raha füüsiliselt ei liikunud, kuid nt korter turuhinnast miljon krooni odavamalt, juhmi lapse kõrgkoolidiplom jms on ekvivalendina ehk paremgi ja kindlasti ka ohutum.
  Üsna julm oli see, et ausad, nähes, et midagi polegi võimalik muuta- need lahkusid või nad söödi ohtlikena välja.
  Sellega muutusid omavalitsused mingiteks omi asju ajavateks pesadeks, kus kodanik just oodatud külaline polnudki, mis sest, et omavalitsuste mõte ja otstarve on justnimelt kodanike heaolu eest seismine.
  Ise asja sees olla on muide üsna nõme, sest mitte midagi ei toimunud, mõned umbussid, kuid vahetusid “tegijad” ja loosungid jäid samaks ja kodanik kannatas samamoodi. Kes vastu hakkas- see sai paariastaatuse.

  • Avatar

   Siin kirjeldatu tuleb vägagi tuttav ette. Kokkuvõtvalt võeti selliste skeemide jaoks kasutusel väljend JOKK – juriidiliselt on kõik korrektne.
   Tavalise inimese jaoks oli mõju selline, et kadus usaldus kohaliku omavalitsuse vastu ja laiemas plaanis oma riigi vastu. Ja see on muidugi vesi globalistide veskile.

   • Avatar
    Henri Ollevalaja

    Igapäevase leiva tarvidus sunnib gooisid vaikima ja olema meie alandlikud teenrid. Nende hulgast meie teenistusse võetud agendid hakkavad meie käsul arutama ajakirjanduses seda, mis meil pole kohane avaldada ametlikes dokumentides. Sel ajal meie, tekkinud arutluste lärmi katte all, viime läbi meile soovitavad korraldused ja kanname nad rahvale ette sündinud faktina. Keegi ei tohi nõuda juba otsustatud asja muutmist, seda enam, et see esitatakse kui vajalik parandus. Ning ajakirjades juhitakse mõtted millelegi muule. Meie salasõna on: võim ja silmakirjalisus. Ainult võim vallutab poliitikas, eriti kui ta on varjatud riigimeestele vajalikus diplomaatias. Võim on põhimõtteks, kavalus ja silmakirjalisus valitsemise reegliks, kui ei taheta oma krooni panna mingi uue võimu jalge ette. See on ainus abinõu meie eesmärgile jõudmiseks. Seepärast ei või me peatuda äraostmise, pettuse ja äraandmise ees, kui need aitavad meid sihile. Poliitikas peab mõistma võtta võõrast vara kõhklemata, kui sellega saavutatakse võimu ja alistamist. Et gooid ei jõuaks märgata ja mõelda, tarvis neid kallutada tööndusele ja kaubandusele. Sel teel hakkavad kõik rahvad otsima omakasu ja võideldes selle eest ei märka oma ühist vaenlast. Kuid selleks, et vabadus mädandaks ja raisku ajaks gooide ühiskonna, on vaja seada tööndus spekulatsiooni alusele: selle tulemus on, et tööndusega hangitud varad ei püsi nende omanike käes, vaid kanduvad üle spekulatsioonile, s.o. meie kassadesse. Et pihku võtta avalikku arvamust, tuleb teda asetada umbkotti, avaldades mitmelt poolt niipalju vasturääkivaid otsustusi, kuni gooid ära eksivad nende labürindis ja mõistavad, et kõige parem on poliitikas üldse mitte arvamust omada, mida pole ühiskonnale antud, sest et asja tunneb vaid ühiskonna juht. See on esimene saladus.

    Teine saladus, mida vaja juhtimise eduks, seisab selles, et suurendada rahva puudusi, harjumusi, kirgi, ühiselu reegleid sel määral, et keegi enam segaduses korda ei suuda leida ja inimesed üksteist enam ei mõista. Ühtlasi tuleb külvata lahkhelisid kõikides erakondades, lahutada kõik kollektiivsed jõud, mis veel ei taha alistuda, võtta isiklikult algatuselt julgus, mis võiks kuidagi segada meie asja. Ei ole midagi hädaohtlikumat isiklikust algatusest: kui ta on geniaalne, võib ta enam korda saata kui miljonid inimesed, kelle keskele meie külvasime riidu. Meil on vaja anda gooide kasvatusele selline suund, et juba enne ettevõtete alustamist, mis nõuavad algatust, neil käed langeksid lootusetult longu. Pingutus, mis tekib tegevusvabadusest, nõrgendab jõudu, kohates võõra vabadusega. Nii sünnivad rasked moraalsed konfliktid, pettumused, äpardumised. Kõige sellega meie väsitame gooid nõnda ära, et sunnime neid jätma meile rahvusvahelise võimu, mis oma olemuselt suudab endasse imeda terve maailma riiklikud jõud ja moodustada ülivalitsuse. Kaasaegseid valitsejaid meie asendame hirmutisega, mille nimetame ülivalitsuslikuks administratsiooniks. Selle käed on sirutatud igale pool otsekui tangid nii kolossaalse organisatsiooniga, et rahvad ei või jääda võitmatuiks. Majanduskriise meie valmistasime gooidele mitte millegi muuga kui raha kokkutõmbamisega liiklemisest. Hiiglakapitalid jäid seisma, tõmmates raha riikidest, kes olid sunnitud meilt paluma laenusid. Need laenud koormasid riiki %-maksudega ja orjastasid neid. Töönduse koondamine kapitalistide kätte imes rahva mahla käsitööliste käest, seega ka riigist, ja halvas igasuguse vastupanu gooide riikides. Esimene korratus, ütleme meie, on eelarve kasvamine aasta-aastalt, sest et alguses venitatakse eelarvet poolaasta lõpuni, siis nõutakse lisa-eelarvet, raisatakse see kolme kuuga, nõutakse uut lisa ja lõpetatakse kõik likvidatsiooni-eelarvega. Kuna järgmise aasta eelarve määratakse vastavalt üldsummale, siis iga-aastane kõrvalekaldumine normist ulatub 50%-ni, nii et aasta eelarve saab valmis kümne aasta pärast. Tänu nendele võtetele gooide riikides lubatud lohakuse tõttu nende kassad jäid tühjaks. Sellele järgnev laenude ajajärk noppis jäänused ja viis kõik gooide riigid pankrotti.
    Teie mõistate hästi, et meie ise ei või harrastada majapidamist, mida sugereerisime gooidele.
    Iga laen tõestab riiklikku võimetust ja riigiõiguse tundmatust. Laenud ripuvad Damoklese mõõgana valitsejate peade kohal, kes selle asemel et laenata oma alamailt ajutist laenu, lähevad sirutatud käega pankureilt armu paluma. Välislaenud on verekaanid, mida kuidagi ei saa riigikehast lahutada, kui nad ise ära ei kuku või kui neid riik väevõimuga ära ei heida. Kuid gooide riigid ei kisu neid ära, vaid jätkavad nende juurdeistutamist oma haigele kehale, nii et nad hukkuvad vabatahtliku verepuuduse kätte.
    Tõepoolest, mis muud on siis laen, pealegi välislaen? – Laen on valitsuse vekslite väljaandmine % maksukohustusega vastavalt laenukapitalile. Kui laenu võetakse 5%-ga, siis 20 aasta jooksul riik maksab asjata %-summa, mis võrdub kapitaliga, 40 aastaga kahekordse, 60 aastaga kolmekordse summa, kuna võlg ikka tasumata on.
    Sellest arvestusest on näha, et pearaha maksu juures riik võtab vaestelt viimsed pennid, et neid edasi anda välismaa rikastele, kellelt raha on laenatud, selle asemel et neid penne koguda oma vajadusteks ilma % juurdemaksuta.
    Seni kuni laenud olid sisemised, gooid ainult paigutasid vaese taskust raha rikka tasku, kui aga meie tarvilised isikud ära ostsime, et laenud üle kanda välispinnale, siis kõik riigi varandused hakkasid voolama meie kassadesse, ja kõik gooid hakkasid meile alamluse maksu maksma.
    Kui valitsevate gooide kergemeelsus riigi suhtes, ministrite müüdavus või teiste valitsevate isikute mõistmatus raha asjus tegid nende riigid meie kassade võlglasteks summadega, mida on võimatu tasuda, siis peab teadma, kui palju vaeva ja raha see meile maksma läks!

  • Avatar

   Ja kõige selle taga oli õigus- ning korrakaitseorganite ülevalt alla korrumpeerumine. Täna oleme olukorras kus eestlaste kõige suuremad vaenlased on prokuratuur ja politsei. Ei tasu sassi ajada mingisuguse “mustad elud loevad” jamaga. Kahju seda välja öelda, aga korruptsioon ja riigivargused on Eestis nii tavapärased ainult ühel põhjusel – meie prokuratuur tervenisti, nagu ka KaPo ja suur osa politseist on korrumpeerunud kaabakad. Kurjategijad, keda vangla kunagi ei näe ja kes teevad rohkem kahju kui tavapärased pätid kunagi jõuaksid. Politseid ja prokuratuuri on normaalseks ühiskonna toimimiseks vaja, aga see ei tohi koosneda korrumpeerunud pättidest. Sellises olukorras tuleb lihtsalt loota ellujäämisele, aidata endasuguseid tavalisi kodanikke kes tahavad oma rahvuse ja riigi püsimajäämist ning oodata ja valmistuda võimaluseks selles pisikeses riigilaadses olluses omariiklus taastada. Suure tõenäosusega tuleb arvestada vägivaldse vastuseisuga, aga muud võimalust silmapiiril ei ole. Kui saabub aeg, tuleb korra- ja õiguskaitseorganid lihtsalt kaabakatest vabastada, ükskõik milliste vahenditega. Selleks on igal kodanikul mitte ainult õigus, vaid ka kohustus.

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused