Saksamaal on tekitanud tulist arutelu juhtum, kus tuntud kirjaniku Uwe Tellkampi kirjastaja distantseeris end autorist tolle poliitiliste väljaütlemiste tõttu.
Dresdenist pärit arst ja kirjanik Uwe Tellkamp (tema romaan „Torn” võitis 2008. aastal nii Saksa raamatuauhinna kui ka Konrad Adenaueri Fondi kirjanduspreemia) kritiseeris möödunud nädalal Dresdenis ühe avaliku diskussiooni käigus Saksamaa migratsioonipoliitikat. Ta avaldas arvamust, et suur osa nn põgenikke ei tule Saksamaale sugugi mitte pakku sõja ja vägivalla eest, vaid nad soovivad osa saada riigi suurepärasest sotsiaalsüsteemist. „Enam kui 95%,“ leidis Tellkamp. Tellkamp ja kirjanik Durs Grünbein diskuteerisid elavalt migratsioonipoliitika ja sõnavabaduse üle. Debatti olid jälgimas sajad inimesed.
Reaktsioonina sellele väljaütlemisele distantseeris Tellkampi kirjastaja Suhrkamp-Verlag end kohe autorist. „Juhtunu valguses: kirjastuse autorite väljaütlemistes kajastuvaid hoiakuid ei tuleks ajada segamini kirjastuse hoiakutega,“ twitterdas Suhrkamp.
Suhrkampi reaktsioon ei olnudki nii üllatav, kuna Uwe Tellkamp oli ka varem poliitiliselt oma meelsust näidanud. Nimelt kirjutas ta 2017. aastal alla „Charta 2017“ petitsioonile, millega juhiti tähelepanu 2017. aasta Frankfurti raamatumessi negatiivsele hoiakule nn parempoolse kirjanduse suhtes ja hoiatati vasakpoolsete meelsusdiktatuuri eest.
Nüüd on Saksamaal lahvatanud elav debatt sõnavabaduse üle. Sest sõnavabadus Saksamaa moodi tähendab seda, et vasakpoolsetel on loomulikult alati võimalik võtta oma vaadete osas – kuni viimsete pisiasjadeni – sõna. Kuid kui keegi julgeb eemalduda vasakpoolsest peavoolust, tuleb tal paraku olla väga ettevaatlik. Paremäärmuslase sildi külge kleepimine järgneb tavaliselt kibekiiresti.
Allikas: Die Welt
Refereeris Triin van Doorslaer