Saksamaa poliitikute retoorika on teinud viimasel ajal kannapöörde. Kõik see, mis veel mõnda aega tagasi liigitati nn parempopulistlikuks ässituskõneks, kõlab nüüd ka SPD (Saksamaa Sotsiaaldemokraatlik Partei) poliitikute sõnavõttudes.
Arvamusloos Preuβische Allgemeine Zeitungile kirjutab ajakirjanik Hans Heckel, et viimasel ajal on Saksamaa poliitikuid kuulates lausa raske oma kõrvu uskuda. Uue valimisaasta künnisel paistab eriti suurt hirmu tundvat SPD. Saksamaa sotside esimees Sigmar Gabriel tahab hakata tegelema radikaalse islami välja juurimisega ja ta tahab seda teha nn kultuurisõjaga, mis tähendaks mošeede sulgemist, islamikogukondade lahustamist ja imaamide maalt välja saatmist.
Veel üsna hiljuti nimetas Gabriel Saksamaa siseministri Thomas de Maizière (CDU) ettepanekut luua lennujaamade lähedale föderaalsed väljasaatmiskeskused „parempopulistlikuks ässituskõneks“. 2015. aastal nimetas SPD väljasaatmiskeskuseid lausa „väljasaatmiskoonduslaagriteks“. Kuid nüüd lauldakse teistsugust laulu. Ilmselt on uuringufirmad esitlenud parteistrateegidele üsna ärevust tekitavaid arve selle kohta, kuidas on lood usaldusega ja mida arvatakse sellest, kui hästi saavad poliitikud hakkama turvalisuse tagamisega riigis.
SPD kannapöörde otseseks põhjuseks ei saa olla Berliini terrorirünnak. Sest Pariisi, Brüsseli ja Nice’i terrorirünnakute järel oli ju ilmselge, et on vaid aja küsimus, millal toimub radikaliseerunud moslemite esimene rünnak Saksamaal. Ja nagu oli näha, jäid Berliini poliitikud kõigest kriitikast hoolimata ka peale Berliini jõuluturu rünnakut truuks vanadele illusioonidele ning jätkasid propaganda tegemist. Seega võib pidada SPD retoorikas toimunud muudatus ilmselgelt taktikaliseks käiguks, mis ei luba uskuda, et kogu sellest jutuvahust midagi ka päriselt täide viiakse. Meenutagem, et sel aastavahetusel operatiivselt tegutsenud Kölni politseid süüdistati rassismis ja süüdistajaks oli vasakpoolse roheliste partei juht Simone Peter.
Paraku ei suuda niisuguste avalduste tegijad ilmselgelt mõista, mis kõige selle taga tegelikult peidus on. Ja nimelt, et Saksamaa avatud uste poliitika on viinud kogu riigi seisu, kus õigusriigi põhimõtted, nagu süütuse presumptsioon, enam ei kehti. Sest ilma rassilistele tunnustele tähelepanu pööramata (mida õigusriik tegelikult tegema ei peaks) oleks võinud seekordne aastavahetus lõppeda veelgi hullemini kui möödunud aastane.
Nüüd siis lubab SPD juht omaenda korraldatud jamadega tegelema hakata. Jääb vaid üle oodata, kas sellel jutul ka tõsi taga on, ja kui on, kas siis pole ehk juba liiga hilja.
Allikas: Preuβische Allgemeine Zeitung (tõlkinud Triin van Doorslaer)
FOTO: Reuters/Scanpix – Gabriel ja Schultz