Saksamaa plaanib viia sisse kommunistliku Hiina stiilis vaktsiinipassi süsteemi. Nimelt teatas Saksamaa tervishoiuminister Karl Lauterbach, et riigi digitaalse vaktsiinipassi äpis Corona-Warn-App (CWA) hakatakse kasutama värvikoodi, mille järgi on võimalik määrata kindlaks, kas inimene on vaktsineerinud end Covid-19 vastu viimase kolme kuu jooksul. Ainult need, kes on vaktsineeritud viimase kolme kuu jooksul saavad vabastuse riigis kehtivast maskikandmise kohustusest avalikes siseruumides.
Teised kodanikud, ka need, kes on küll mitu korda vaktsineeritud, kuid kelle viimane vaktsiinisüst on tehtud rohkem kui kolm kuud tagasi, peavad maskikandmise kohustusest pääsemiseks esitama kas hiljutise läbipõdemistõendi või negatiivse testi.
Berliner Zeitung kirjutab, et vaktsiinipassi värvikoodi süsteem annab tulevikus inimestele erinevaid õigusi ja paneb näiteks neli korda vaktsineeritud inimesed samale pulgale vaktsineerimata inimestega. Ajalehe sõnul on tegemist kommunistliku Hiina stiilis süsteemiga. Hiinas kehtib vaktsineerimispassis roheline-kollane-punane koodisüsteem – rohelise koodiga inimestel on õigus liikuda ringi vabalt, kollase koodi omanikele on ettenähtud seitsme päevane karantiin ja punase koodi omanikele kahe nädala pikkune karantiin.
Hoolimata värvikoodi süsteemile üleminekust tunnistas Lauterbach, et reeglid võivad iga hetk jälle muutuda. Näiteks võidakse maskikandmise kohustuse erand tühistada juhul, kui liiga paljud äsjavaktsineeritud seda kasutama hakkavad.
Lauterbach on ise neli korda vaktsineeritud, kuid haigestus sellegipoolest hiljuti koroonasse. Värvikoodide süsteemiga tuli ta lagedale neli päeva pärast haigestumist.
Tervishoiuasutused on uut süsteemi kaitsnud, väites et vaktsiinipass ja teised COVID-i ga seotud järgimismeetmed aitavad ennetada viiruse levikut.
Ometigi on Saksamaa valitsuse tervishoiueksperdid tunnistanud, et koroonavaktsiinid ei aita viiruse levikut ennetada. Sellest tõsiasjast hoolimata jätkavad paljud riigid piirava vaktsiinipassi kasutamist, mõnel pool on vaktsiinipass liidetud digitaalse ID-ga või kasutatakse teisi ahistavaid meetmeid, nt käepaelad või jalavõrud.