Vabaühenduste tegevus Vahemerel on juba pikka aega kriitika all, sest üksikute laevadega migrante merelt kokku korjates innustavad nad üha uus teele asuma, suutmata neid alati päästa, nad turgutavad inimkaubandust ja rikuvad paljude riikide seadusi.
Saksamaa valitsus plaanib lõpetada Vahemerel tegutsevate merepäästeühenduste toetamise pärast Itaalia kriitikat sel teemal, edastas reedel päevaleht Bild.
Saksamaa 2023. aasta riigieelarves oli kaks miljonit eurot merepäästega tegelevate organisatsioonide toetamiseks, kuid 2024. aasta eelarvekavas ei ole neid enam mainitud, edastas Bild.
Lehe andmetel pooldavad rahastamise lõpetamist nii kantsler Olaf Scholzi kantselei kui ka välisministeerium. Kumbki institutsioon ei olnud kommentaariks kättesaadav.
Itaalia peaminister Giorgia Meloni saatis hiljuti Scholzile kirja, milles väljendas imestust, et Berliin rahastab organisatsioone, mis aitavad ebaseaduslikel migrantidel tema riiki jõuda.
Kui küsiti kirja kohta, kinnitas Berliin, et toetab 400 000 kuni 800 000 euroga kaht projekti, mis on seotud migrantidega.
Saksa välisminister Annalena Baerbock kaitses eelmisel nädalal Berliini toetust päästemissioonidele, öeldes, et “vabatahtlikel merepäästjatel on elusid päästev ülesanne Vahemerel”.
Kui Scholzilt küsiti reedel Hispaanias Granadas Euroopa Liidu tippkohtumisel selle kohta, märkis ta, et rahaeralduse kiitis heaks parlament, mitte valitsus. Vastuseks tema isikliku arvamuse kohta ütles Scholz: “Ma ei teinud seda ettepanekut.” (AFP-BNS)