Saksamaa tahab hakata USA-st ära meelitama teadlasi, kes pole rahul Trumpi valitsemisega. See uudis võib tunduda intrigeerivana, kuid küsimus on nüüd selles, millise kvaliteediga on need teadlased on ja kui palju on nad akadeemilisuse asemel mõjutatud ideoloogiatest.
Demokraatide ajal allutati Ameerika ju marksistlikult ideoloogiale: seal leiti olevat palju erinevaid sugusid, mindi kaasa kliimapaanikaga, majandus allutati kompetentsi asemel vähemuste “kaasatusele”, igale alale suruti “mitmekesisust”, pangad andsid laenu ainult kliimaprojektidele jne – kõik see pärssis USA majanduslikku ja ühiskondlikku arengut.
Sellist ideoloogilist arengut toetasid ka paljud teadlased marksistlikest ülikoolidest ja muudest asutustest, kellel pole tõesti Ameerikas enam midagi teha, nende ebateaduse rahastamine lõpetati, nad peaks nüüd päris tööd tegema hakkama ja ideoloogia asemel akadeemilist teadust tegema – ilmselt pole paljud selleks võimelised ja jäävad tööta.
Mida Saksamaa nendega saavutada tahab? Ehitab sotsialistlikku majandust, arendab woke-ideoloogiat, kaasab kompetentsi asemel kaasatust? Lasku käia, see tuleb kasuks USA majandusele ja kahjuks Saksamaale.
Eesti mõistes tahab Saksamaa endale võtta Ameerika punaprofessorid, siinse Rein Raua moodi.
Stabiilsust, vabadust ja võimalusi ameeriklased Saksamaalt küll ei leia, seal pussitavad sisserändajad inimesi otse tänavatel, rahva seas kasvab vastuseis massimigratsioonile ja viimanegi AFP uudis ütleb: Saksamaa teeb ebaseadusliku rände piiramisel edusamme.
Kui Saksamaa saab lisaks oma Palestiina-meelsetele veel ka need tudengid, kes Ameerikasse enam ei pääse või sealt välja saadetakse, läheb sealsetel tänavatel ja ülikoolilinnakutes eriti tuliseks.
BNS vahendab: “Saksa majandusteadlased kutsusid teisipäeval riiki üles värbama USA-s baseeruvaid teadlasi, kes pole rahul president Donald Trumpi poliitikaga, öeldes, et ajude sissevool tuleks majandusele kasuks.
Saksamaa valitsus peaks rahastama kuni sadat professuuri silmapaistvatele, hetkel Ühendriikides resideeruvatele akadeemikutele, ütlesid kaheksa akadeemikut ajalehes Der Spiegel avaldatud artiklis.
Nad süüdistasid USA valitsust akadeemilise vabaduse õõnestamises, tuues välja rahastuse kärpimise Columbia ja John Hopkinsi ülikoolile, aga ka välistudengite väljasaatmise.
“Saksamaal ja Euroopal on nüüd võimalus ajude väljavool ümber pöörata ja tuua oma asutustesse maailmaklassi teadlased,” ütlesid nad.
Artikli autorid, kelle seas on maineka Kieli Maailmamajanduse Instituudi juht Moritz Schularick, tegid ettepaneku nimetada värbamiskampaania Lise Meitneri ja Albert Einsteini järgi, kes põgenesid Saksamaalt 1930. aastatel natsirežiimi eest.
“Ajal, mil USA akadeemilist süsteemi on tabanud tormilised muutused, saab Saksamaa pakkuda stabiilsust, vabadust ja võimalusi,” ütlesid nad.
Ühendriikide “kord kaheldamatu maine üleilmse teadus- ja akadeemilise vabaduse kantsina on hakanud murenema”, lisasid nad.
Trumpi administratsioon on muu hulgas võtnud sihikule asutused, kus on avaldatud meelt Iisraeli sõjategevuse vastu Gazas. Sajad õpilased on jäänud Palestiina-meelsetel protestidel osalemise tõttu ilma ka tudengiviisast.
Ametnikud teatasid hiljuti, et vaatavad üle Columbia Ülikoolile antava 400 miljoni dollarilise rahastuse ja pidasid kinni protestil osalenud tudengi. Ülikool teatas seepeale järeleandmiste tegemisest.
Johns Hopkinsi Ülikool teatas samal ajal enam kui 2000 töökoha koondamisest 800 miljoni dollari ulatuses föderaalrahastuse kadumise tõttu.”