Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Andres Raid: Õiguskantsler “jälgib” protsesse

04.11.2016
Laadime sisu...

Äsja sai üks Eesti Vabariigi kodanik EV Õiguskantslerilt kirja, milles muuhulgas leiame ka tegevusjuhise iseseisvaks ja õigeks käitumiseks.

Paar sõna selgituseks. Jaanuarikuust kehtivad Eestis ÜRO regulatsioonid, mis puudutavad ka vangide elukorraldust. Nende regulatsioonide järgi on üksikvangistuses pidamine üle 8 päeva käsitletav piinamisena ja seal on muudki, kuid antud juhul on sõnum milleski enamas.

Kodanik taotles antud asjas selguse saamiseks kohtumist õiguskantsleriga, kuid seda ei pidanud viimane põhjendatuks. Ta saatis kodanikule hoopis kirjaliku vastuse, milles ütles, et õiguskantsler on teinud vahistatute liikumisvabaduse ja suhtlemisvõimaluste osas Riigikogule ettepaneku vangistusseaduse põhiseadusega kooskõlla viimiseks. Õiguskantsleri hinnangul on vangistusseaduse sätted, mis kohustavad vanglateenistust hoidma eranditult kõiki vahistatuid kogu vahi all viibimise aja lukustatud kambris ning pärssima vahistatute omavahelist suhtlust, vastuolus põhiseadusega. Õiguskantsler on oma ettepanekuga vahistatu liikumisvabaduse ja suhtlemisvõimaluse probleemi parlamendile teadvustanud ja jälgib sätete muutmise protsessi.

Tulevikus teab kodanik ja nüüd siis meiegi, et kui nähakse kuritegude toimepanemist, siis tuleb teha ettepanek kurjategijatele viia oma tegevus kooskõlla seadustega ning jälgida protsessi. Teid kiiruseületamise eest peatanud politseinikele võib vabalt avaldada tänu rikkumisele tähelepanu juhtimise eest ja teatada, et edaspidi jälgite oma käitumise muutumist seadusega vastavuse suunas.

Kodanik saatis vastu ka tänukirja õiguskantslerile endale: “Teie huvi “protsesside muutmise” suhtes on tore. Nüüd tean, et nii peabki olema, kodanikule piisab täielikult teadmisest, et EV Õiguskantsler jälgib protsesse. Tõesti hädavajalik töö, mis tahab tegemist. Aga ehk ongi selles põhjus, miks ametnikele on Teie ettepanekud suva ning neid ei täida keegi. Ilusat protsesside jälgimist edaspidigi!”

Ülaltooduga jääb üle ainult nõustuda. Eriti veel teades, et õiguskantsler peab sekkuma koheselt mitte ainult siis, kui midagi on viltu mitte ainult meie endi põhiseadusega, vaid ka rahvusvaheliste ja meile ülimuslike muude seadustega. Enamgi veel – ta peaks sekkuma ennetavalt, sest Euroopa mõistes on õiguskantsleri institutsioon selleks ju loodudki!