Neljapäeval toimus Riigikogus olulise tähtsusega riikliku küsimuse „Inimeste ja Eesti ettevõtete toimetulekust tänastes kriisides“ arutelu, kus sõna võtnud EKRE saadik Siim Pohlak leidis, et Reformierakond ei ole kriisis riigi juhtimisega hakkama saanud.
“Selles, et meil on inimeste ja ettevõtete toimetulekuga probleem, ei kahtle täna enam ükski mõtlev inimene. Aga kuidas me sellise supi sisse sattunud oleme? Oravapartei tühjad pingiread kisaksid selle peale kohe, et oleme sõjas ja seetõttu on meil kallis elekter, kõrged maksud ja halb ilm. Loomulikult on Ukrainas toimuval oma mõju, seda ei saa eitada, aga Eesti on tänasesse olukorda viinud eelkõige saamatu riigijuhtimine, valitsuse rumalad ja eluvõõrad otsused kombinatsioonis ülbusega ja julguse puudumine.
Tänane valitsus ei ole julgenud mõelda suurelt ega ammugi tegutseda energia teemal suurelt, tungida kiiresti probleemi tuuma. Selle asemel on käidud nagu kass ümber palava pudru, katsetatud Reformierakonna eestvedamisel erinevaid, ääri-veeri selliseid poolikuid lahendusi. 2021. aasta sügisel, kui olid märgid õhus, et energiahinnad kerkivad, siis alguses ignoreeriti probleemi. Seejärel loodi kohmakas energiatoetuste meede eraisikutele, kus inimesed said esitada taotlusi arvete hüvitamiseks. Kohmakas süsteem, mida reklaamiti kui edulugu, abivajajate toetamist, aga mille elluviimiseks palgati tegelikult üle Eesti juurde hulk avaliku sektori töötajaid, kes siis neid taotlusi pidid menetlema hakkama. Riigiaparaat paisus taas. Ja üks märkimisväärne number ka siia juurde, et seal on lisaks nendele energiatoetuste menetlemisega tegelenud inimestele ka teisi, aga eelmisel aastal sai Eesti juurde 1200 uut avaliku sektori töötajat – ja seda ajal, kui ettevõtted koondavad. Saime juurde 1200 uut avaliku sektori töötajat!
Aga veel poolikutest lahendustest. Nüüd on meil siis see universaalteenus, mis mingil hetkel on olnud natuke inimestele abiks, aga tänaseks ikkagi see on poolik lahendus. Keskmised ja suuremad ettevõtted ei ole sellest abi saanud ja need, kes on jäänud börsi meelevalda, siis olukorras, kus elekter maksab ühel päeval 4000 eurot megavatt ja kuu aja pärast 40 eurot ning ülejärgmist kuud ei oska keegi prognoosida, ei ole võimalik tegelikult ettevõtlusega tegeleda. Ja isegi kui firmal on fikseeritud hinnaga pikk leping, siis üleüldine hinnatõus ja ebakindlus mõjutab kõiki.
Riigis on vaja stabiilsust ja valitsuse esmane roll peab olema stabiilse majanduskeskkonna loomine ja hoidmine, üleüldise kindlustunde tagamine. Ja selles on tänane valitsus totaalselt läbi kukkunud. Ettevõted elavad päev korraga, inimesed on mures töökohtade pärast ja hirmul tuleviku ees. Kindlustunne eksisteerib veel ainult mõne partei valimisloosungis. Rahvas on andnud meile siin Riigikogus ja Riigikogu kaudu ka valitsusele mandaadi eelkõige selleks, et Eesti elu võimalikult hästi korraldada, et leida tekkivatele probleemidele lahendusi. Rahva ja ettevõtjate raha eest ei maksta valitsuse liikmetele palka ja kuluhüvitisi mitte selleks, et riigijuhid saaksid inimestele teatada, et harjuge kallite hindadega ära, ostke odavamat toitu, või ettevõtjatele rääkida, kuidas majanduses on struktuurimuudatused, järelikult on ärimudeli nõrk või vananenud, ise olete süüdi, et teie ettevõtted, pankrotti lähevad.
Eelnevad tsitaadid ei ole minu väljamõeldised, vaid tänase valitsuskoalitsiooni liikmete sõnavõttude parimad palad. Ülbitsemise asemel tuleb ninast veri välja pingutada, et leida lahendus, kuidas tagada stabiilselt odav energia Eesti ettevõtetele ja inimestele, ja odava all ei pea ma silmas mitte praegust universaalteenust, vaid räägin siin suurusjärgust 3-4 senti kilovatt-tunni kohta. Järjest enam tuntud majandusanalüütikuid üle maailma ütlevad, et seekordne inflatsioonilaine on erinev ja praegust hinnatõusu ei peata tavapärase intresside tõstmisega, vaid eelkõige tuleb tegeleda energiahindade allasurumisega. Ja kui meie ettevõtlus hääbub, siis pole riigil varsti raha ei pensionitõusuks ega peretoetuste tõstmiseks. Seega valimiskampaanias mingeid soodustusi peaksid lubama ainult need, kes omavad plaani, kuidas meie majandus korda saada, kuidas meie majandus käima saada. Ja kolm senti kilovatt-tunnist maksev elekter on täna üks parimaid abinõusid hinnatõusu pidurdamiseks ja seda on võimalik teha. Eesti Konservatiivne Rahvaerakond tahab selle ära teha.”
Allikas: Riigikogu stenogrammid