Viimaste aastate kõrged elektrihinnad ja suured arved on muutunud paljudele inimestele ja ettevõtetele talumatuks ning hävitavad Eesti majandust. Kuigi ministrid räägivad, et elu läheb järjest paremaks, kasvab tegelikult inimeste vaesus ja tegevuse lõpetavate ettevõtetel. Paremaks läheb elu eelkõige Reformierakonnal ja selle toiduahelal, kelle juhitud valitsus on rohepöörde nime all teinud otsuseid, mis on toonud meile ajaloo kalleima elektri. Samal ajal ei kasutata ära meile kuuluvat energiaressurssi – põlevkivi.
Rohepööre või majanduse häving?
Eesti majandus on aastaid languses, tootmine kolib mujale ning üha rohkem peresid peab tegema valikuid laste huviringide, toidu ja elektriarvete vahel. Majanduskriis ja Eesti inimeste vaesumine pole juhus, vaid halva poliitika ettenähtav tulemus, mille eest oleme EKREga Riigikogu saalis koalitsioonierakondi aastaid hoiatanud. Eesti inimene maksab täna kinni Euroopa Liidu ideoloogilist energiapoliitikat ja valitsuse suutmatust seista oma rahva eest. On viimane aeg võtta fookusesse Eesti huvid, teha majandus korda ja lahendada aastakümneteks ära suurte elektriarvete probleem – toimiv lahendus on olemas.
Lahendus on põlevkivi – Eesti ainus stabiilne ja kodumaine energiaallikas, mis on jäetud kõrvale. Narva elektrijaamad, mis varem tagasid riigi elektrivarustuse, seisavad suure osa ajast reservis. Tulemus on olukord, kus Eesti inimene ja ettevõte maksavad elektri eest kordi rohkem, kui makstakse Soomes või Rootsis, kuigi suudaksime ise odavat elektrit toota.
Tuulikud ei too stabiilsust ega odavat elektrit
Brüsselist peale surutava rohepöörde toetajad lubavad, et taastuvenergia lahendab kõik probleemid. Tegelikkuses on tuuleenergia tootmine ebastabiilne – kui ei puhu, ei tooda; kui puhub liiga palju, samuti ei tooda. Lisaks nõuab tuuleenergia toimimine investeeringuid salvestustehnoloogiatesse ja reservvõimsustesse.
Kõik see maksab – ja kinni taob selle Eesti tarbija, mitte Reformierakondlased kes eluvõõraid otsuseid teevad. Kui arvestada dotatsioone ja reservjaamadele kuluvat raha, ei too tuulikud odavamat elektrit, vaid saame hoopis hinnatõusu. Eestlased on näinud, mida tähendas kommunistlik majandusutoopia, täna surutakse meile samasugust utoopiat peale rohepöörde näol. Eesti ei tohi allutada oma energeetikat ega majandust välismaisele diktaadile.
Tuuleparkide pealetung kohalike otsustajate toel
Kohalikud kogukonnad on elamute ja suuremate asulate lähedusse rajatavate tuuleparkide vastu, samas valla- ja linnavolikogud on mitmel pool reformierakondlaste, Eesti 200 liikmete ja sotsidega mehitatud. Isegi kui nad räägivad vastupidist, siis tegelikult aetakse samasugust tuulikutööstuse asja nagu parteibosside poolt Toompeal.
Tuuleveskite püstitamise vastane esimene kaitsevall on kohalikud volikogud. 2025. aasta sügisel peame koos hoolitsema selle eest, et rohepöörde ja tuuleenergia usku erakondade nimekirjad jääksid kohalikest volikogudest välja. Isegi kui seal nimekirjas on mõni tore mees või naine, siis vaadake erakonna või valimisliidu ja tema kandidaatide varasemat käitumist ja otsustage selle põhjal.
Tänavustel kohalikel valimistel otsustatakse tuuleparkide tuleviku kaudu Eesti energiapoliitika ning majanduse käekäik järgmisteks aastakümneteks. Kui võidab tuuletööstus, siis kaotavad Eesti inimesed – jätkub elektrienergia hinnatõus ja tuuleparkidesse pannakse miljardid, mis tegelikult ei lahenda majandus- ja energiakriisi, vaid süvendavad seda andes kasvavate elektriarvete ja inflatsiooni kaudu hoogu juurde vaesumisele.
Nord Pool – börs, mis suretab Eesti majanduse
Teine suur probleem on Eesti kuulumine Nord Pooli elektribörsile. Elektri hind ei kujune seal mitte meie enda tootmise ja tarbimise järgi, vaid sõltub kogu regiooni elektriseisust ja on Eestis viimastel aastatel olnud püsivalt kõrge. Juhul, kui Leedus peaks olema rike, börsil toimub turumanipulatsioon või on tarnehäired Soomega, tõuseb Eestis elektri hind veel suurematesse kõrgustesse – isegi kui meil endal elektrit piisavalt toodetakse.
Vajame mehhanismi, kus Eesti elektritarbijat kaitstakse turumanipulatsioonide ja ebaõiglaselt kõrge hinna eest. Üheks lahenduseks oleks riiklik hinnalae kehtestamine siseriiklikult toodetud elektrile ning „riiklikult reguleeritud turu” loomine vähemalt kodutarbijatele ja kodumaisele tööstusele. See tähendaks, et märkimisväärne osa Eesti elektrist müüakse kohalikele otse, väljaspool börsi fikseeritud hinnaga, võttes arvesse põlevkivielektri omahinda ilma CO kvoodi kuluta.
Elektriarve või ravimid?
Halvasti läbimõeldud energiapoliitika ei puuduta ainult tootmist ja hindu – see lööb valusalt tuhandeid pensionäre, suurperesid ja kodumaist ettevõtlust. Elektriarved, mis kerkivad talvekuudel sadadesse või halvemal juhul tuhande euro juurde, tähendavad paljudele eakatele valikut: kas maksta elektriarve või osta ravimeid. Lastega pered seisavad sarnase küsimuse ees – kui suurpere ema või isa peab elektriarve maksmiseks laenu võtma, siis on riigis asjad ikka väga valesti. See on ebaõiglus, mille peamiseks põhjuseks ei ole sõda, vaid valitsuskoalitsiooni rumalad otsused Toompeal. Kui valitsus ei suuda seista oma rahva eest, tuleb see välja vahetada.
Lahendus on olemas – valime reaalsuse
Valitsusel ei ole moraalset õigust ignoreerida EKRE pakutavaid toimivaid lahendusi olukorras, kus meie inimesed vaesuvad ja ettevõtted pankrotistuvad.
Kui valitsus ei suuda Eesti inimeste ja Eesti huvide eest seista, tuleb selline valitsus välja vahetada ja need erakonnad ajaloo prügikasti saata. Teeme sellega algust sügisestel kohalikel valimistel. Eesti Konservatiivne Rahvaerakond kaitseb Eesti inimeste elujärge, Eesti ettevõtteid ja meie riigi energiajulgeolekut. Teeme korda riigi majanduse ja peatame hinnatõusu – tule meile appi, kandideeri oma kodukandi omavalitsuses EKRE nimekirjas või toeta meid oma häälega 19. oktoobril toimuvatel valimistel, teeme koos Eesti korda!
Siim Pohlak, Riigikogu liige (EKRE)