Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Siim Pohlak: võimuliit viis Eesti Euroopa kahe kõige kõrgema toiduainete käibemaksu määraga riigi sekka

-
22.01.2025
Siim Pohlak
© UU

Riigikogu infotunnis arutleti toiduainete käibemaksu üle ning regionaal- ja põllumajandusminister Piret Hartmanilt selle kohta selgitusi nõudnud EKRE fraktsiooni saadik Siim Pohlak leidis, et vastava käibemaksu alandamine seisab võimuerakondade poliitilise soovimatuse taga.

Siim Pohlak: “Viimaste aastate jooksul on toiduained Eestis läinud absoluutselt ebamõistlikult kalliks. Ja tänase valitsuse tegemiste ja tegematajätmiste tagajärjel on tegelikult ka teised esmatarbekaubad nagu energia, või nüüd ka siis sõidukite omamine, tehtud oluliselt kallimaks, mis tähendab seda, et tegelikult on tõsine probleem inimestel nende hinnatõusudega.

Ja nüüd Reformierakonna eestvedamisel ja sotsiaaldemokraatide kaasabil vastu võetud käibemaksu tõus, mis juulist jõustub, viib Eesti Euroopa kahe kõige kõrgema toiduainete käibemaksu määraga riigi sekka. Meist eespool saab olema ainult Taani ja seejärel on Eesti oma 24%-ga. Ka kaupmehed, toidutootjad, rääkimata Eesti elanikest, on väljendanud muret, et toiduainete käibemaks on nii kõrge. Tegelikult oodatakse toiduainete käibemaksu langetamist ning ka kaupmehed on valmis sellega kaasa tulema, et hindu alandada.

Minu küsimus ongi, et juba paari tunni pärast on siin Riigikogus hääletusel EKRE poolt esitatud väga hea eelnõu, millega me langetaksime toiduainete käibemaksumäära viiele protsendile. Ja minu küsimus on see, et kas teie erakond plaanib täna seda head eelnõud toetada? Või kas teil on vähemalt mingisuguseidki plaane, et toiduainete käibemaks alla tuua, seepärast et need hinnad on praegu ebaõiglaselt kõrged ja toiduained on ilmselgelt sundkaup, mida inimesed valida ei saa, kas tarbida või mitte? Millised on teie plaanid?

Teise küsimusena jätkas Siim Pohlak: “Selle osaga võib nõus olla, et tegelikult mitte ainult tänane valitsus, vaid eelmine, Kaja Kallase valitsus on ilmselgelt selle hinnatõusu põhjustanud – kaks viimast valitsust, ütleme siis niimoodi, parandan ennast. Aga ma arvan, et inimesed analüüside, igasuguse arvutamise, pöidlakeerutamise asemel tahaksid ikkagi tegelikult tulemusi, tahaksid, et tuleks mingeid häid uudiseid ka vahepeal Eestis poliitikast.

Praegu järjest tulevad ainult halvad uudised: hinnad tõusevad, maksud tõusevad, riigilõivud tõusevad, elekter kallineb. Ühtegi sellist head uudist ei ole. Ja nüüd te otsite ka nii-öelda põhjust, et te ei saa ikkagi EKRE seda 5% eelnõu toetada. Miks te siis ei võitle Eesti inimeste eest? Euroopas on riike, kus see käibemaks on 0, kus ta on 5% peal, nemad on mingil põhjusel saanud seda teha. Miks teie vaatate ikkagi seda poolt, et miks ei saa, mitte ei otsi, et kuidas saaks?

Seega ma kutsun veel kord üles, et kaaluge juba täna EKRE eelnõuga kaasatulemist, sellepärast et selge on see, et vastasel juhul Reformierakond eesotsas rahandusminister Jürgen Ligiga surub teid ära. Ja ma võin ennustada, et valitsuse poolt seda toiduainete käibemaksu langetamist järgmise kolme aasta jooksul ei tule. Seega veel kord: teil on väga hea võimalus!

Ja ma küsin, et millal täpselt on see tähtaeg või kuupäev, mis ajaks need analüüsid valmis saavad, mis ajaks siis konkreetne otsus, kas langetatakse toiduainete käibemaksu ja kui palju. Sellepärast et kui me lihtsalt analüüsime ilma tähtajata, ilma eesmärgita, on see selline unistamine. Mis see konkreetne tähtaeg on, millal tulevad vastused? Ja kas te kaaluksite täna EKRE väga hea eelnõu toetamist?”

Erakonnakaaslast toetas saadik Rain Epler: “Proua minister, nagu te ütlesite, et teil on pikaaegne avalikus sektoris töötamise kogemus, ja eks see paistab välja. Need sõnad nagu “analüüs” ja “töögrupp” ja “olulised arutelud”, need avalikus sektoris on levinud ja need on tavaliselt kasutatav, kui mingi algatus tahetakse surmata, et see ei jõuakski kunagi tulemuseni. Siis tehakse analüüse, töögruppe ja muud.

Sotsid on siin viimasel ajal aktiveerunud. Ma olen vaadanud teie kolleege, erakonnakaaslasi – mängitakse sellist siseopositsiooni, tehakse torkeid siin Reformierakonna suunas ja nii edasi, aga tegelikkuses ikkagi ju joostakse kaasa selle poliitikaga, nii nagu ta on, hääled saalis peavad ja nii edasi. Ma kutsuks teid üles olema julged, et kui te olete mures sellepärast, et Eesti inimeste toimetulek on raskenenud, tehke midagi päriselt ka ära, et seda siis parandada. Muidu see ongi selline mäng.

Veel sissejuhatuseks seda, et mis puudutab seda kahtlust, mida alati õhku visatakse nende maksulangetuste juures, et võib-olla kaupmehed hakkavad hoopis suuremat kasumit teenima ja selline maksulangetus ei jõua inimesteni – siia ma tooks paralleeli aktsiiside langetusega siin mõned aastad tagasi, kus ka sotsid tegelikult ei pooldanud seda ja arvasid ka, et näiteks kütusemüüjad hakkavad hirmsaid kasumeid teenima. Aga kui seda toetab valitsuse ministri sõnum, et asja eesmärk on, et ka hinnad langeksid ja et me jälgime ja võtame vastavaid meetmeid, kui te siis kaasa ei tule – see mõjus väga hästi ja postil oli kütuse hind pikka aega väga hea.

Aga mu küsimus tegelikult on nüüd see, et – kui siin tsiteerida meie peaministrit, kes hiljaaegu sellise üldelulise fakti Eesti rahvale meelde tuletas, et loll on raske olla ikka, – et suur osa Euroopa riikide valitsusi on toiduainete käibemaksu alandanud, et kas teil on mingi kahtlus, et äkki ollakse lollid seal teiste riikide juhtkondades, või miks te selle analüüsiga aega raiskate ja tegusid ei taha teha?”