Silmakirjalik on see maailmakene: neli aastat on meie erinevad poliitikud USA presidenti Donald Trumpi mõnitanud ja kellelgi silm ka ei pilkunud selle peale, et sekkutakse välisriigi siseasjadesse või kistakse suure liitlasega tüli, nüüd aga piisas Helmetel kahelda Bideni võidu aususes, kui mõnel tekkis siin hull probleem.
Kaja Kallas, Jürgen Ligi, Indrek Saar, Kersti Kaljulaid ja mõned teised, kes on pidevalt Donald Trumpi ametis oleku ajal tema tegevust arvustanud, mõistavad hukka selle, et Mart Ja Martin Helme kahtlustasid Joe Bidenit korruptsioonis.
Isegi peaminister Jüri Ratas hakkas kätt väristama, kirjutades, et Eesti ja USA suhete õõnestamine tuleb lõpetada.
Kaja Kallas leiab, et ükski valitsuse liige ei tohiks sõimata maailma juhtriigi äsjavalitud presidenti. „Eesti valitsus peab seisma meie liitlassuhete ja julgeoleku eest,“ hädaldas Kersti Kaljulaid. Urmas Paet ütles, et Helmete jutt on lausa ohtlik.
Kui Trumpi vaenati, kas siis ei õõnestatud meie liitlase ja julgeolekugarantiga suhteid, kas siis võis maailma juhtriigi presidenti sõimata, kas siis ei pidanud seisma liitlassuhete ja julgeoleku eest, kas see ei olnud piinlik ja ohtlik?
Kui Trump nelja aasta eest valituks osutus, oli Reformierakonna esimehe Kaja Kallase esimene reaktsioon ülimalt negatiivne. Tema sõnul valitses Donald Trumpi võidu järel teadmatus, sest „pole kindel, mida ta mõtles oma väljaütlemistes tõsiselt ja mida mitte“.
Ka pani ta kahtluse alla USA valimissüsteemi. „Ja kuigi Clinton sai rohkem hääli, siis kuivõrd Ameerika valimissüsteem võtab arvesse erinevate osariikide kaalu, siis sellest tulenevalt võitis ikkagi Trump,” kahetses Kallas.
Reformierakonda kuuluva Euroopa Parlamendi liige ja endine välisminister Urmas Paet on kõige muu hulgas arvustanud värvikalt näiteks Trumpi kohtumisi Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga.
Toomas Hendrik Ilves rääkis NBCle, et traditsiooniliselt on just ühendriigid olnud riigiks, kelle sõnad on väga kindlad. Ent president Trumpi ajal on asi Ilvese hinnangul muutunud.
„Enamik mu kolleege ja sarnasel positsioonil inimesi on praegu ähmi täis ja annavad endast parima, et n-ö miini otsa astumist vältida,“ kirjeldas Ilves kahe aasta eest oma muret seoses USA – meie liitlase ja julgeolekugarantii – presidendiga.