Juuli algul otsustas Sloveenia konstitutsioonikohus anda samasoolistele paaridele abiellumise ja lapsendamise õiguse, seda hoolimata tõsiasjast, et Sloveenia rahvas hääletas kolmel erineval rahvahääletusel selle ettepaneku vastu.
Sellega on Sloveenia esimene endine idabloki riik, kus seadustakse samasooliste abielu. Alates 2017. aastast kehtib Sloveenias samasoolistele paaridele tsiviilpartnerluse seadus, kuid siiani puudus õigus abielluda ja lapsendada. 8. juulil 2022 otsustas Sloveenia konstitutsioonikohus häältega 6-3, et samasooliste abieluõiguse puudumine on põhiseaduse vastane.
Paraku, sarnaselt mitmetele teistele riikidele, ei võtnud Sloveenia kohus selles konkreetses küsimuses arvesse rahva tahet, kuna Sloveenia rahvas hääletas samasooliste abielu vastu kolmel erineval referendumil, millest viimane toimus 2015. aastal ja kus 60% osalejatest hääletas samasooliste abielu legaliseerimise vastu.
Kohtunikud sedastasid, et nende otsus „ ei kahanda traditsioonilise abielu tähtsust mehe ja naise vahelise liiduna, samuti ei muudeta sellega tingimusi, mille alusel saavad abielluda vastassoost inimesed“.
Sloveenia parlamendil on nüüd otsusega edasi tegelemiseks aega kuus kuud, kuid üsna tõenäoliselt kinnitab parlament kohtu otsuse palju kiiremini. „Konstitutsioonikohus nõuab meilt selle põhiseadusvastase olukorra kõrvaldamist. Me teeme seda nii kiiresti kui võimalik, vastav seadus on juba koostamisel,“ kinnitas ka Sloveenia töö-, pere-, sotsiaal- ja võrdsete võimaluste minister Luka Mesec.
Sloveeniast saab seega 18 Euroopa riik, kus on seadustatud samasooliste abielu. Mitmetes riikides, nt Ungari, Horvaatia, Kreeka, Küpros, Itaalia ja Tšehhi, on samasooliste paaride jaoks olemas küll tsiviilpartnerluse vorm, ent 2020. aastal muudeti näiteks Ungari põhiseadust ja perekond defineeriti „abielul ja vanema-lapse vahelisel suhtel“ põhineva liiduna, kus „ema on naine ja isa on mees“.
Allikas: Remix News