Eesti valitsus on oma erinevate ministrite sõnavõttudes väljendanud arvamust, et Ukraina põgenikud jäävad siia kauaks, ka nende vastuvõtumeetmed tunduvad olevat suunatud pagulaste kinnistamisele, kuid ukrainlased ise ei pruugi Kaja Kallase valitsuse plaanidega nõus olla.
ERR vahendab: Viimastel nädalatel on miljonid ukrainlased oma riigist põgenenud, kuid nüüd, mil Kiievi ümbrus on okupantidest vabastatud, on hakatud ka tagasi pöörduma.
Ukraina siseministeeriumi andmetel on pool miljonit ukrainlast oma riiki tagasi pöördunud. Poolas Varssavi bussijaamas seisavad ukrainlased bussijärjekordades, et kodumaale naasta.
Seega on Eesti valitsus tegemas valearvestusi, millele viitavad teisedki ERR-i uudised. Tartus näiteks on suurem osa Ukraina sõjapõgenike lapsi koondunud linna kahte Vene õppekeelega keelekümbluskooli. Seetõttu on ka linnavalitsuse lubadus viia nelja aastaga kõik koolid üle eestikeelsele õppele muutunud keerulisemaks.
Samuti kirjutab ERR, et nõudlus odavate korterite järele on suur, mistõttu on ka pakkumiste hinnad kallinenud. Ja kuigi võrdsed võimalused üürimiseks peaksid olema kõigil, eelistavad korteriomanikud sõjapõgenikele kohalikke elanikke. Kardetakse eelkõige seda, et nende maksevõime ei ole Eesti enda inimestega samaväärne ja kardetakse seda, mis siis juhtub pärast, kui juhuslikult jäetakse üüri- või kõrvalteenuse eest maksmata.
Korteriomanikel on alust karta, sest valitsus, keda põgenikevool tabas ootamatult, ei oska veel ette näha kulutusi põgenikele, lisaeelarvet veel pole, ja kuna üürid pealinnas on kallid ja ka omade inimeste palgast läheb suur osa üüri- ja kommunaalkuludeks, siis pole teada, kui maksuvõimelisteks osutuvad põgenikud.
Sõjapõgenike vastuvõtt on Kaja Kallase valitsusel täiesti läbi mõtlemata, selle üle pole ka hetkel erilist kontrolli, Eesti võime neid vastu võtta on tõenäoliselt ammendunud ja seetõttu on põgenikekriis Eestis alles jõudu kogumas.