Seoses üle Euroopa vallandunud vastuseisuga Marrakechi leppele üllatas tõsiselt Soome valitsus, kes tembeldas kõik loomulikud kahtlused libauudisteks.
Soome puhul pole enam midagi imestada, sest see maa vajub üha enam multikultuursuse sohu ega võitlegi enam hukatuse vastu – kui üdini ülemaailmastunud Rootsi on hakanud mingilgi moel märkama, et massiimmigratsioon pole päris õiget tulemust toonud, siis Soome annab veel hoogu juurde.
Soome välisministeeriumi ekspert Renne Klinge märkis nimelt, et kuuldused nagu ÜRO ränderaamistik seadustaks ebaseadusliku rände ja annaks käest kontrolli riigipiiride üle, on teadlik libauudiste kampaania, vahendab Postimees.
«Meie (välisministeerium) on seisukohal, et käimas on üle-euroopaline vale levitamise kampaania, kus küsimust mõistatakse tahtlikult valesti ja selle kohta levitatakse väärinformatsiooni,» lausus välisministeeriumi ekspert.
Eelmisel nädalal ütles Põlissoomlaste parlamendisaadik Laura Huhtasaari, et dokumendi allkirjastamine tooks kaasa suurema rändelaine. Ka erakonna advokaat Ville Tavio lisab, et tegu on selge kohustava lepinguga – kui riigid kogunevad mitmel korral, arutavad läbi ühise tegutsemise, panevad põhimõtted kokku dokumendiks ja kinnitavad seda, on see igati leping.
“Õiguslikult ei ole leping siduv, seda on leitud mitu korda, isegi kokkuleppe tekstis. Kuid see pole kogu tõde,” nendib Tavio. “Dokumendid ei ole õiguslikult siduvad, kuid neis peituvad poliitilised kohustused põhimõtete ja väärtuste osas on.”
Ville Tavio toob välja katked: “poliitilised kohustused”, “nõustuvad põhimõtetega”, “aktsepteeritavas dokumendis”, “nõustuda globaalselt”, “kohustada poliitiliselt kõiki liikmesriike” – kõik need momendid kätkevad siduvust. Välisministeeriumi põhidokumendi kohaselt on kokkulepe valitsusele aktsepteeritav ja see on Soome jaoks allakirjutamisel poliitiliselt siduv.
Tavio tõstatab küsimuse nii: “Kuigi rändelepe pole Soome jaoks õiguslikult siduv, peab riik sellistest lepest kinni pidama. Rändeleppe ilmne eesmärk ongi see, et lepingust kinni peetaks, sest miks sõlmida kokkuleppeid, mida ei kavatseta järgida? Kui leping on siduv ja kohustab Soome poliitiliselt, siis on ainult aja küsimus, kui leping seob Soome ka õiguslikult.”
Allikas: kansalainen.fi