Kui liberaalsed ja vasakpoolsed režiimid tahavad iga valesti öeldud sõna eest karistama hakata, siis on totalitaristlik ühiskond veelgi lähemal kui Põhja-Korea.
Soome peaprokurör Raija Toiviainen tahab parlamendilt luba esitada Põlissoomlaste rahvasaadiku Juha Mäenpää vastu kriminaalsüüdistus rahvusrühma vastu vaenu õhutamises.
Mäenpää astus möödunud aastal parlamendis üles sõnavõtuga, kus rääkis kõigepealt sisserändest ning seejärel ka võõrliikide tõrjumisest viisil, kus ta võrdles varjupaigataotlejaid võõrliikidega, vahendabERR ringhäälingut Yle.
“Selles valitsusprogrammis on üks hea sissekanne. See kõlab nii: “Tõhustame võõrliikide tõrjumist nii seaduste abil kui ka tõrjemeetmete rahastuse suurendamisega.” Kahjuks on see kirjas vales kohas. Ma tänan,” teatas rahvasaadik Mäenpää tookord.
Saadiku kõnepruugi üle annab vaielda, kuid ühte kultuuriruumi teise, sellest väga erineva kultuuri sissetoomine, mis sunnib ühiskonda ennast kõvasti muutma, ongi võrreldav võõrliikide sissetoomisega. Kuna Soomes on tänu Oulu vägistamistele, Turu pussitamisele, riigi poolt kinnimakstavatele somaallaste puhkustele “ohtlikul kodumaal”, moslemitüdrukute barbaarsele suguelundite sandstamisele ja paljule muule tekkinud vastumeelsus multikultuursuse osas, siis on sellised reageeringud demokraatlikus ühiskonnas paratamatud ja normaalsed.
Jättes kõrvale võõrliikide teema, tuleb tõdeda, et totalitarismi eelduseks on ka see ametnike hulk, keda rakendatakse tööle selleks, et “vale sõnakasutust” avastada; justiitssüsteemi kasutamine selleks, et juhtumeid leida, menetleda ja nende eest karistada; ühiskonna loodud väärtuste suunamine sellele, et ülal pidada jälgimiseks vajalikku repressiivaparaati; ühiskonnas sellise õhkkonna tekitamine, kus kõik on valvel, et ise midagi halvasti ei ütleks, ja samas jälgiks teiste sõnakasutust, et olla valmis “kodanikukohust täites” asjaomastele organitele raporteerima.
Helsingi politseile laekus seoses Mäenpää sõnavõtuga neli kuriteoteadet ning politsei alustas sellel puhul eeluurimist. Eeluurimise lõpuks jõudis politsei järeldusele, et Mäenpääd on alust kahtlustada rahvusrühma vastu vaenu õhutamises, ning politsei saatis juhtum edasi prokuratuuri – see näitab, et Soomes on tekkinud totalitarismile omane “koputamiskultuur”.
Toiviainen iseloomustas Mäenpää sõnavõttu kui asjasse mitte puutuvat juttu, mille puhul esinevat siiski ka kergendavaid asjaolusid – see näitab, kuidas üsnagi kriminaalses Soomes tuleb prokuratuuril tõsiste kuritegude asemel tegeleda kellegi sõnade tõlgendamisega.
Mäenpää juhtumiga samaaegselt said alguse ka kristlikku demokraati Päivi Räsäneni ja sotsiaaldemokraat Hussein al-Taeed puudutavad juhtumid. See omakorda näitab, et totalitarism suukorvistab juba tervet ühiskonda ja selle asemel, et lasta inimestel vastuolud selgeks rääkida, eelistab Soome tohutut jälgimis- ja represseerimisaparaati toita.
Detsembris Soomes käinud Uute Uudiste meeskond nägi iseseisvuspäeval tänavatel kogu poliitiliste jõudude spektrit, alates mõlemast äärmusest kuni tsentrini, kusjuures tulipäisemaid hoidis lahus politsei. Kui vihakõneseadus ei lase inimestel enam avalikus ruumis repressioone kartmata väidelda, siis kandub poliitika tänavatel, kus vastastele saab alati ära karjuda, mida neist arvatakse.