1. veebruaril jõustus Soomes ajalehe Ilta-Sanomat andmetel Seadus nakkushaiguste seaduse ajutisest muutmisest, mille Eduskunta võttis vastu 28. detsembril 2021.
Kui lugejat säästa juriidiliste formuleeringute padrikus rügamisest, siis asja mõte on selles, et vaksimata meditsiinipersonalil ei ole asja tööülesandeid täitma, kus ta peab patsientidega kokku puutuma. Üks teine mainitud seaduse paragrahv sätestab küll, et enda vaktsineerida laskmine on vabatahtlik. Muudetud pügal aga teatab, et kuigi kaitsepookimise sundi ei ole, pole tööandjal kohustust selle aja eest töötajale palka maksta, mil töötaja pääs patsientide juurde on takistatud. Ka töötu abiraha selle aja eest ei saa.
Ajalehe Ilta-Sanomat reporterid Mikko Marttinen ja Petri Turunen käisid mõnes Soome linnas uurimas, milline on kohapeal olukord uue seaduseparanduse jõustumisel.
Tampere ei tee uuest seadusest väljagi. Pookimatuid on medpersonali seas umbes kolm protsenti, kuid haigestumisi on personali seas palju ja patsientide ravimise tööst jääks osa tegemata, kui seadusemuudatust surmtõsiselt võtta. Õnneks on seaduses ka koht, mis võimaldab selle järgimata jätmist eriolukorraga välja vabandada.
Turu linnas on omaks võetud vastupidine hoiak. Kes sutsakat keresse pole võtnud, see edaspidi palka ei saa ja jutt nii pikk.
Vantaal ja Helsingis leitakse, et haiglates jätkub tööd kõigile – ka sellist, kus kokkupuutumine patsientidega hädavajalik ei ole. Pealinna piirkonnas on medpersonali olnud raske leida juba enne pandeemiat, nii et uus seadus pakub töökorraldajatele kõvasti lisaväljakutseid. Sama lugu on Oulus.
Uue range seadusemuudatuse jõustumine päev pärast seda, kui peaminister Sanna Marin pressikonverentsil teatas, et veebruarikuu jooksul võib kõigist koroonapiirangutest hoopis loobuda, sunnib ametlike sihiseadmiste mõistusepärasuses mõnevõrra kahtlema. Kui aga heita kiirpilk Euroopale, siis kipub arusaamine toimuvast sootuks käest kaduma.
Taani on visanud kõik piirangud kus see ja teine ja pöördub normaalse elu juurde tagasi. Brittidel on käimas sama protsess.
Austrias aga hakkas kehtima vaksimiskohustus. Kes sõna ei kuula, peab hakkama krõbedaid trahve maksma. Tõsi, MTV Uudiste korrespondent Salzburgist teatab, et inimesed tänavail, kauplustes ja kohvikutes ei suhtu kuigi innukalt vaksiviilijate paljastamisse. Seal maal pole ilmselt oma Maris Laurit ühiskondlikku meelsust tagant lükkamas.
Prantsusmaal jätkab ka Macron pookimatute edasise nöökimise liini.
Eestis igatahes on mitmed suured veoautod võtnud suuna Toompea poole…
Paul Oja, Uued Uudised Soomest