Sotsiaalminister Tanel Kiik (Keskerakond) ei pidanud miskiks Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsooni (EVEA) protestikirja ning sellest üle sõites andis vaidlusaluse määruse eelnõu ikkagi valitsusele kooskõlastamiseks.
Nimelt saatis EVEA sotsiaalministeeriumile protestikirja Euroopa majandus- ja sotsiaalkomitee liikme ja asendusliikme kandidaatide esitamise õigust taotlevate organisatsioonide esinduslikkuse hindamise toimingule.
EVEA president Heiki Rits kirjutas sotsiaalminister Tanel Kiigele, et kuigi nad esitasid tähtaegselt oma kandidatuuri Euroopa majandus- ja sotsiaalkomitee liikme ja asendusliikme kandidaatide esitamise õiguse taotlemiseks, ei võetud neid kuulda.
Taotlejate esinduslikkuse hindamise tulemustest teavitas Kiik väikeettevõtjate ühendust 9.aprillil saadetud kirjaga ning samas kirjas oli tema hindamistulemuste põhjal määratud organisatsioonidele tehtud ka ettepanek juba 17. aprilliks nimetada kandidaadid.
„Teatame, et ei nõustu hindamistulemustega ning palume viia läbi uus hindamismenetlus,“ kirjutas Rits Kiigele. „Oleme seisukohal, et Eesti mikro- ja väikeettevõtjad (sealhulgas FIE-d ja iseendale tööd andvad ettevõtjad) kui kõige arvukaim ettevõtjate kategooria, kelle osakaal on ligi 99% kõigi tegutsevate ettevõtjate arvust, vajavad esindatust Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitees. Kahjuks on sotsiaalministeerium oma formaalse hindamismenetlusega selle võimaluse välistanud, rikkudes hindamist läbi viies Euroopa majandus- ja sotsiaalkomitee liikme ja asendusliikme kandidaatide valiku põhimõtetes ning Euroopa majandus- ja sotsiaalkomitee kodukorras sätestatud sisulisi eesmärke.
Hilisemas kirjas peaminister Jüri Ratasele kirjutas EVEA president: „Oleme EVEA poolt sotsiaalministeeriumile juba eelnimetatud kandidaatide nimetamisprotsessi algfaasis – kohe pärast kandidaatide hindamismenetluse tulemuse saamist – esitanud teate, et vaidlustame selle tulemused.“
Rits lisas, et sotsiaalministeerium on jätnud hindamismenetluse läbiviimisel olulisel määral arvestamata selle valiku põhimõtetes sätestatud kriteeriumid.
Selle tulemusena on põlistatud olukord, kus Eestis väga suurt osa hõlmaval majandussektoril ehk mikro- ja väikeettevõtjatel puudub jätkuvalt võimalus kaasa rääkida Euroopa Liidu majanduspoliitika kujundamisel.
„Eriti kahetsusväärseks muudab korralduse eelnõu kooskõlastusringile saatmise asjaolu, et sotsiaalministeerium oli teadlik meie vastuväidetest ning teavitasime 28. aprillil toimunud kohtumisel veel suuliselt sotsiaalministrit ja asjaomast asekantslerit protesti esitamise kavatsusest ja olulisimatest argumentidest ning esitasime protesti ülejärgmisel päeval pärast kohtumist,“ seisab kirjas.
EVEA palub peaministril jätta eelnõu kooskõlastamata põhjusel, et sotsiaalministeerium nende protesti sisuliselt läbi vaataks ning viiks läbi uue, kehtivate reeglite ja Euroopa Liidu majandus- ja sotsiaalkomitee moodustamise põhimõtetega kooskõlas oleva hindamismenetluse.
„Oleme seisukohal, et liikmete esitamine peab toimuma tähtaegselt ning seetõttu ei soovi me menetlust asjata venitada Vabariigi Valitsuse korralduse vaidlustamisega,“ kirjutas EVEA president Heiki Rits.
UU