Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Sotsiaaltoetuste eest elavad inimesed Šveitsi kodakondsust enam taotleda ei saa

-
14.01.2018
Landsgemeinde_Glarus

Uue aasta algusest karmistas Šveits oma kodakondsusseadust. Kodakondsuse üheks tingimuseks on, et inimene on võimeline end ise ülal pidama. Ka varem oli võimalik Šveitsis keelduda kodakondsuse andmisest inimestele, kes olid elanud sotsiaaltoetustest. Nüüd aga karmistati seda nõuet veelgi.

Nüüdsest ei piisa enam, et kodakondsuse taotlemise hetkel teenib inimene ise oma ülalpidamise. Vajalik on tõestus, et isik ei ole ka varem vähemalt kolme aasta vältel Šveitsis sotsiaaltoetustest elanud. Sellistele inimestel on jäetud siiski üks võimalus. Nad võivad taotleda kodakondsust, kui maksavad kõik viimase kolme aasta jooksul saadud sotsiaaltoetused riigile tagasi.

Lisaks kaotati varem eksisteerinud võimalus saada kodakondsus elamisloa alusel. See aga tähendab, et Šveitsi kodakondsust taotleval isikul peal olemas olema nn C-luba, mida on võimalik saada pärast 10-aastast Šveitsis elamist, EL-i ja EFTA (Euroopa Vabakaubanduse Assotsiatsioon) riikide kodanike puhul on see periood viis aastat. Šveitsis elamine lihtsalt töö pärast ei piisa kodakondsuse saamiseks, enne tuleb saada C-luba.

F-loaga isikutele, ehk siis asüüli saanud turvapaigataotlejatele, pikeneb C-loa saamise aeg aga kahekordseks, nemad peavad selleks elama riigis 20 aastat.

Uus seadus lähtub sellest, et kodakondsust taotlev inimene peab olema Šveitsis täielikult integreerunud. Inimene peab olema õppinud tundma Šveitsi kombeid, ta peab järgima Šveitsi seadusi ega kujutama endast ohtu Šveitsi sise- või välisturvalisusele.

Kodakondsuse taotleja peab näiteks suutma ka tõestada, et tal on šveitslastega tugevad ja head suhted. Kodakondsust ei anta, kui isikut on varasemalt karistatud vähemalt kolmekuuse vanglakaristusega.
Erinevad kantonid võivad kehtestada kodakondsuse taotlemiseks veel lisanõudeid, näiteks kohaliku murde oskamist või ka n-ö hea maine omamist.

Šveitsi kodakondseks saamise osas peavad nõusoleku andma ka kohalikud elanikud. Selleks on vastavalt komisjonil õigus korraldada vestlusi, mille käigus tehakse kindlaks, kui hästi on taotleja kursis kohaliku eluga ja kui hästi ta on integreerunud. Mõnel pool toimub kodakondsuse taotluste heakskiidu osas ka rahvahääletus.

Allikas: Verkkouutiset

Fotol on rahvakogu Šveitsis Glaruse kantonis. 
Allikas: Wikipedia Commons