Euroopa Komisjon teatas kolmapäeval, et annab Poola väidetavalt kohtumõistmise sõltumatust õõnestava reformi eest Euroopa Kohtusse – kusjuures Poola peab seda reformi kommunistliku justiitssüsteemi jäänuste kõrvaldamiseks.
Brüssel palus kohtul anda korraldus Poola 2019. aasta seaduse ajutiseks peatamiseks, kuni langetatakse lõplik otsus.
Euroopa Komisjoni õigusvolinik Didier Reynders ütles pressikonverentsil, et Komisjon on veendunud, et Poola seadus rikub sõltumatut kohtumõistmist ning on vastuolus Euroopa Liidu seaduste ülimuslikkuse põhimõttega. Niisiis teatab Brüssel otse, et tema sõna peab kuulama.
Samm on seotud EK pingutustega toomaks Poola ja Ungari tagasi Euroopa demokraatlike normide järgmise juurde, kirjutab AFP. Teisisõnu, õigusriigi liberaalse mõiste juurde, mida Brüssel ainuõigeks peab.
Mõlema riigi rahvusmeelset valitsust süüdistatakse sõltumatu meedia suukorvistamises ja reformides, mille eesmärk on kõrvaldada kohtunikud, kelle otsused võivat olla vastuolus võimuerakondade vaadetega. Tegelikult karistatakse nende süüdistustega mõlemat riiki, kes ei allu Brüsseli diktaadile.
Poola valitsus teatas kolmapäeval, et Komisjonil pole mingit juriidilist ega faktilist õigustust selliseid samme astuda.
“Kohtusüsteemiga seotud küsimuste reguleerimine on üheselt siseriiklik valdkond, mis on ilmselge Poola põhiseaduses ja EL-i lepetes. Poola seadused ei erine EL-i standarditest,” ütles ta.
Poola peaminister Mateusz Morawiecki esitas esmaspäeval taotluse Poola põhiseaduskohtusse Poola põhiseaduse ülimuslikkuse kohta EL-i õiguse suhtes. (AFP-BNS-UU)