Suurbritannias on taas tõusnud kõneaineks akadeemiline vabadus ja sellest mööda vaatamine. Nimelt viitab hiljuti koostatud raport, et Briti ülikoolides on toimub tõsine poliitiline diskrimineerimine.
Brexiti pooldajate häält surutakse maha ja raporti kohaselt tunneb vaid iga neljas Brexiti toetajast tudeng, et tal on võimalik loengutes vabalt oma poliitilisi arvamusi avaldada.
Mõttekoda Policy Exchange poolt läbiviidud uuring kinnitas, et ehkki Suurbritannia ülikoolid on maailma parimate ülikoolide pingerea esiotsas, on tekkinud tõsine probleem nn mugavuskultuuriga, mis lämmatab akadeemilist aruteluvabadust.
Policy Exchange vanemteadlane Eric Kaufmann viitas intervjuus Sky Newsile, et valjuhäälne ja organiseeritud vähemus on suutnud suruda ülikoolidele väga edukalt peale sildistamise ja tasalülitamise kultuuri.
Näiteks tühistati hiljuti Oxford Brookes’i ülikoolis feministliku kunstniku Rachel Ara loeng, kuna teda peeti transfoobseks. Kaufmanni sõnul ei olnud loengu ära jätmine mitte kuidagi demokraatlik otsus.
„Tegemist on hästi toimiva võrgustikuga, radikaalsete transaktivistide ja nende toetajatega, kes on võimelised kommunikeerima ja avaldama ülikoolile survet. Seejärel ülikool kapituleerus ja nõustus ürituse ära jätma. Ma arvan, et suur osa tudengitest ja ka teaduskond ei olnud asjaga üldse seotud,“ rääkis Kaufmann.
Vaikivate Brexitit pooldavate tudengite kohta märkis Birkbeck College’i professor: „Kui iga Brexitit toetava tudengi kohta on umbes kaheksa Brexitit vastustavat tudengit, siis tähendab see sageli, et Brexiti pooldajatel on loengus väga keeruline sõna võtta. Nii ongi, et kõigest neli kümnest Brexitit toetavast tudengist tunneb end arvamust avaldades mugavalt, samas kui EL-i jäämist pooldavatest tudengitest on selliseid ligi üheksa kümnest.“
Kaufmanni sõnul ei peaks ülikoolid paaniliselt kaitsma tudengeid võimalike n-ö solvangute eest. „Ülikooli üheks osaks on tutvustada inimestele ideid, mis neile tunduvad võib-olla solvavatena, kuid siis peavad nad õppima, kuidas nende ideede osas argumenteerida.“
Ta lisas, et ülikoolide kohustus on edendada akadeemilist vabadust ja väga paljud ülikoolid ei täida enam seda kohustust. „Inimesed nõustuvad akadeemilise vabadusega sõnades, kuid kui tuleb valida selle ja tudengite emotsionaalse turvalisuse vahel, siis peetakse enamikul juhtudel olulisemaks emotsionaalset turvalisust,“ ütles Kaufmann.
Poliitiline diskrimineerimine toimub sageli ka tudengitele suunatud üüriturul. The Telegraph kirjutas hiljuti tudengist, kellele keelduti tuba üürimast, kuna tema võimalikud tulevased korterikaaslased said sotsiaalmeedia kaudu teada tüdruku toetusest Brexitile ja Konservatiivsele Parteile.
Uuring leidis siiski, et hoolimata mugavuskultuuri pealetungist on veel lootust, kuna sõnavabadust toetavaid tudengeid leidub märkimisväärselt palju.
Allikas: Breitbart