Hiljuti sattus Uute Uudiste toimetuse kätte slaidimaterjal Tallinna Ülikooli kursuselt, kus väidetakse, et suurema multikultuursuse suunas liikumine on Eesti jaoks vältimatu. Otsustasime asja uurida ja pöördusime teemaga otseselt seotud õppejõudude poole.
Slaidid on pärit kursuselt „Tervis ja heaolu“. Ühel neist väidetakse kategoorilises vormis, et Eesti rahvusriik ei saa olla edukas minemata kaasa euroliidu multikultuursusega, et Euroopa Liit avab rahvuslikud piirid migratsiooniks ning meie rahvuslik identiteet tugevneb seeläbi.
Kui vastab tõele, et neid arvamusi esitatakse tudengitele vastuvaidlematu tõena, siis on Tallinna Ülikool asunud paljude Lääne ülikoolide eeskujul multikultuursust ja immigratsiooni pooldama. Neutraalsust ega objektiivsust slaididelt igatahes ei paista. Selle kinnitamiseks või ümberlükkamiseks võtsime ühendust slaidimaterjaliga seotud õppejõududega.
Slaidid koostanud emeriitdotsent Ene Lausvee teatas, et tema on vale inimene, kelle poole pöörduda. „Need ei ole minu laused ja need on mõeldud tudengitele diskussiooniks,“ sõnas ta. Lausvee soovitas võtta ühendust Tallinna Ülikooli Sotsiaaltöö Instituudi direktori Marju Medariga, kelle lauseid ta slaidil tsiteeris. Need pärinevad Medari 2007. aasta ettekandest „Sotsiaaltöö tulevik Euroopas“, kus omakorda viidatakse Rein Ruutsoo 2000. aastal ilmunud artiklile „Rahvusriik, identiteet ja Euroopa Liit“.
Helistasimegi Medarile, kes soostus meiega pikemalt rääkima. „Rahvusvahelistumisega avanevad piirid,“ kirjeldas ta oma lausete konteksti. „Inimesed rändavad Eestisse sisse ja siit välja. Kõiki, kes tulevad, ei saagi vastu võtta, aga nendele, kes siin on, tuleb tagada haridus ja tugi, et nad saaks integreeruda.“
Lausvee koostatud õppematerjali Medar otseselt ei kommenteerinud, viidates, et ta ei tea, kuidas tema lauseid seal käsitletakse. „Kas te ei usugi suuremasse multikultuursusse?“ küsis ta. „Me ei saa endale väravaid ette ehitada. Ma ei saa aru, mida siin objektiivsuse kohta saab küsida.“
Saime kommentaari ka Tallinna Ülikooli tudengilt, kelle sõnul loengus diskussiooni ei toimunud. „Antud väidet esitati kui fakti, vastupidiseid seisukohti ei olnud esitatud,“ ütles ta. „Minule kui õpilasele tundub see kellegi ideoloogia pealesurumisena. Kas nende kahe artikli põhjal, mis olid lisalugemiseks antud, peaksin ma nüüd uskuma ja olema kindel, et täpselt nii ongi – multikultuursus on vältimatu, Eesti ei saa ilma selleta olla edukas ja et see ei kahjusta meie identiteeti? Kuidas on vastupidiste näidetega? Miks ei ole see toiminud siis Rootsis, Inglismaal, Prantsusmaal?“