Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Tallinna volikogu EKRE fraktsioon esitas eelnõu küüditaja Juhan Smuuli nime kandvate kohtade ümbernimetamiseks

-
24.08.2023
Mart Kallas
© UU

Neljapäeval andis Tallinna Linnavolikogu EKRE fraktsiooni esimees Mart Kallas linnavolikogu istungil üle eelnõu, milles andis Tallinna Linnavalitsusele ülesande muuta ühe Ida–Tallinna põhitrassi Juhan Smuuli tee ja selle lõpus oleva Juhan Smuuli silla nimi.

Juhan Smuuli loomingus on palju kommunismi ja stalinismi ülistavaid teoseid. Muuhulgas on ta kiitnud heaks ja ise olnud informaator ning pealekaebaja märtsiküüditamisel. Smuul on kiitnud heaks ja õigustanud eesti linnade sh Tallinna pommitamist nõukogude armee poolt.

Alates 1946. aastast kuulus Smuul Eesti Leninliku Komsomoli Noorte Ühenduse (ELKNÜ) Keskkomiteesse, mille liikmeks ta jäi 1950. a alguseni. Aastal 1948 sai Smuul Eestimaa Kommunistliku Partei (EKP) liikmekandidaadiks ja 1951. a liikmeks, olles seega osa Eesti kommunistliku Partei nomenklatuurist.

Smuul oli vähemalt kuni Jossif Stalini surmani veendunud stalinist. 1944. a maikuus toetas Smuul avalikult Eesti linnade pommitamist Punaarmee poolt, sh märtsipommitamist, milles hukkus arvukalt tsiviilelanikke. Tollal Leningradis elanud Smuul kirjutas Venemaal ilmunud eestikeelses ajalehes Rahva Hääl: “… on paratamatu, et selliste rünnakute juures saavad tahtmatult kannatada ka rahulikkude inimeste elamud, kunstilise ja ajaloolise väärtusega ehitused ja mälestusmärgid. Sakslasi ei saa me Eestist minema kihutada paljaste sõnadega. Nad tulevad välja peksta sealt ükskõik milliste ohvrite hinnaga. Pidage meeles suure Lenini surematuid sõnu: “Kui sõda on osutunud vältimatuks — kõik sõja heaks.””

Juhan Smuul ja Debora Vaarandi olid 1949. a märtsis komandeeritud Kõue valda sealsete elanike küüditamisega seotud üritusele ning Smuul osales eestlaste küüditamises küüditatute vara kirjapanijana. Selle kohta, et Smuul osales 25. märtsil 1949. a küüditatava pere vara üleskirjutajana, on aprillis 2023 leitud arhiivist vara üleskirjutamise akt, millel on Juhan Smuuli nimi ja allkiri (LVMA.3HA.1.377, lehed 248 ja 248p).

Ajaloolane, Eesti Mälu Instituudi vanemteadur Meelis Saueauk kommenteeris 20. aprillil 2023 ERR-i saates “Terevisioon” Smuuli osalemist küüditamises nii, et Juhan Smuul oli küüditamisoperatsioonis Priboi määratud operatiivgrupi koosseisu, nn partei ja nõukogude aktiivi hulka, kelle põhiline ülesanne oli väljasaadetavate vara üleskirjutamine. Hiljem on Meelis Saueauk Vikerraadios täpsustanud võimalikke asjaolusid seoses Smuuli osalemisega küüditamises ja märkinud, et on põhjendatud nimetada Smuuli küüditajaks, mitte manukaks.

Tallinna linnavolikogu EKRE fraktsiooni Mart Kallase sõnul ei ole väärikas, et tema nime kannaks Ida-Tallinna üks peatänavatest ja sild. „Kindlasti leiaks palju parema nime, mis ei riivaks ühiskonna õiglustunnet ja ei oleks lõhestava iseloomuga,“ sõnas Kallas.