Sihtasutus Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks (SAPTK) korraldab reedel, 12. veebruaril piketi eesmärgiga väljendada protesti kaitsepolitseiameti (KAPO) ja riigiprokuratuuri poliitikasse sekkumise ja seeläbi abielureferendumi nurjamise vastu.
Pikett algab kell 13 KAPO peakorteri juures aadressil Toompuiestee 3 ja jätkub kell 13.45 riigiprokuratuuri ees aadressil Wismari 7.
Pikett korraldatakse 12. veebruaril, kuna sel päeval möödub kuu aega 12. jaanuarist ehk päevast, mil KAPO ja riigiprokuratuur tulid välja korruptsioonikahtlustustega, mis sillutasid teed valitsuse lagunemisele ja seekaudu ka abielureferendumi nurjamisele. Ühtlasi on kuupäev sümboolne, kuna 12. märtsil 1934 toimus Eestis Pätsi, Laidoneri ja Rei riigipööre.
SAPTK juhatuse esimehe Varro Vooglaiu sõnul ei ole jõuorganid siiani andnud avalikkusele vähegi rahuldavat selgitust, miks oli tingimata vaja korruptsioonikahtlustustega välja tulla just päev enne seda, kui riigikogus toimus abielureferendumi lõpphääletus ning miks ei oleks saanud seda teha näiteks paar päeva või vajadusel paar nädalat hiljem, mil abielureferendumi toimumine ehk 17 aasta jooksul üldse esimese rahvahääletuse korraldamine olnuks juba otsustatud.
Ühtlasi osutab Vooglaid tõsiasjale, et KAPO on keeldunud veenvate selgituste ja tõendite esitamisest mitte ainult avalikkusele, vaid ka riigikogu juures tegutsevale julgeolekuasutuste järelevalve erikomisjonile, olgugi et selle komisjoni seadusest tulenevaks õiguseks ja kohustuseks on teostada järelevalvet KAPO tegevuse üle.
Vähim, mida saame kodanikena teha, on sellise asjade seisu vastu rahumeelselt, ent selgelt protesti avaldada.
„Oleme näinud, et KAPO näol on tegu justkui riigiga riigis, mis omab tohutut võimu ja tegutseb suure saladuskatte all, ent mis samas annab oma tegevusest aru nii formaalselt ja minimaalselt, et sisuliselt tema tegevuse üle riiklik järelevalve puudub,“ toonitab Vooglaid piketi korraldamise tagamaid ja lisab, et demokraatlikus õigusriigis ei tohiks asjad nii käia: „Vähim, mida saame kodanikena teha, on sellise asjade seisu vastu rahumeelselt, ent selgelt protesti avaldada.“
Hiljuti Turu-uuringute AS-i poolt läbi viidud arvamusküsitluse tulemuste kohaselt usub koguni 35 protsenti Eesti Vabariigi täisealistest kodanikest, et prokuratuur ja KAPO ajastasid Porto Franco skandaali avalikustamise päevale enne abielureferendumit selleks, et referendum nurjata.
Vooglaiu sõnul on jõuorganid ise ainsad, kes saavad nende tegevuse suhtes tekkinud tõsised kahtlused hajutada. „Kui veenvaid selgitusi ei peeta vajalikuks või võimalikuks esitada – olgugi, et kahtluste hajutamiseks oleks see ilmselgelt vajalik –, siis on raske järeldada muud kui seda, et suure tõenäosusega selliseid tõendeid, mis võiks kahtlused hajutada, ei eksisteerigi,“ lisas ta.
Organiseerijad rõhutavad kavatsust korraldada pikett soliidselt ja rahumeelselt. Piketile on oodatud üksnes inimesed, kes ei pea 12. jaanuaril aset leidnud KAPO ja riigiprokuratuuri sekkumist poliitikasse lubatavaks ning kes leiavad, et nimetatud organid võlgnevad avalikkusele veenva selgituse sellise sekkumise ajastuse kohta. Korraldajad mõistavad võimalikud provokatsioonid juba ette hukka ning paluvad politsei abi nende kõrvaldamiseks.