Üheteistkümnes Euroopa riigis on uue koroonaviiruse tõttu kehtestatud keelud ja piirangud on päästnud kuni 59 000 inimese elu, ütlesid COVID-19 surmajuhtumite põhjal vastava mudeli loonud Briti teadlased.
Imperial College Londoni teadlaste sõnul on enamik riike, keda nad uurisid, suure tõenäosusega viiruse levikut rangete meetmetega märkimisväärselt vähendanud.
Teadlased tuginesid andmetele riikidest, keda COVID-19 pandeemia on rängalt tabanud, sealjuures Hispaaniat ja Itaaliat. Nad jõudsid teoreetilise surmajuhtumite arvuni, mis oleks neis riikides piirangute kehtestamata jätmisel olnud.
“Praeguste meetmete püsimise korral vähemalt märtsi lõpuni peame tõenäoliseks, et abinõud kõigis 11 riigis on 31. märtsi seisuga hoidnud ära 59 000 surma,” seisis esmaspäeval avaldatud raportis.
“Veel paljud surmad hoitakse ära, kui tagatakse meetmete püsimine kuni nakkuste (arvu) langemiseni madalale tasemele.”
Miljardid inimesed üle terve maailma on saanud korralduse püsida kodus, et piirata uue koroonaviiruse puhangut, mis on eelmise aasta lõpust nõudnud kokku üle 38 000 inimese elu.
Itaalia on hoolimata suurest survest oma tervishoiusüsteemile päästnud üleriigilise liikumiskeeluga hinnanguliselt 38 000 inimese elu. Hispaanias on päästetud umbes 16 000, Prantsusmaal 2500, Belgias 560, Saksamaal 550, ÜK-s 370, Šveitsis 340, Austrias 140, Rootsis 82, Taanis 69 ja Norras 10 inimese elu, ütlesid Briti teadlased.
Imperial College’i epidemioloogid nõustavad Briti valitsust viiruse erimeetmete küsimuses.
“Me ei saa öelda kindlalt, et praegused meetmed on saanud Euroopas epideemia kontrolli alla; kuid praeguste trendide jätkumise korral on optimismiks põhjust,” öeldi uurimistöös.
Eestis on teatavasti mitmed opositsioonipoliitikud, sealhulgas reformierakondlane Urmas Paet, pidanud eriolukorra meetmeid ülepingutatuks. (AFP-BNS-UU)