Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Teadmiste päev PISA testide ja riigieksamite valguses

-
01.09.2024
Tänapäeva kool pole päris see, mida oleks vaja tarkade inimeste väljakujundamiseks. Pilt on illustratiivne.
© UU

Täna, 1. septembril, on Eestis teadmiste päev, mida tähistatakse kahe teadmisega: PISA testis on meie lapsed ja noored väga head, aga nagu kirjutas Õhtuleht, riigieksamite tulemused eesti keele oskuse järgi võttes olid tõeliselt jubedad.

Eesti koolisüsteem ongi mõjunud kahetiselt: ühest küljest on meie noored väga teadlikud ja targad selles, mis on tulnud kaasajast: infotehnoloogia, teadussaavutused, reaalaineid ja palju muud, mida saab ammutada arvutimaailma vahendusel.

Samas muutuvad noored üha enam kaugemaks loodusele, ajaloole, traditsioonidele, humanitaarteadustele jne, nad kaotavad üha rohkem oskust ise kaasa mõelda, teha järeldusi, väidelda – ja nad ei oska enam oma emakeelt (Õhtulehe lugu aluseks võttes).

See-eest surutakse neile peale ebateaduslikku kliima- ja sooideoloogiat. Liberaalsest maailmast kandub nendeni taas õpetus, et on vaid üks tõde, alternatiivseid seisukohti ei peeta enam oluliseks, noored aga sulguvad sellest kitsamasse maailma.

Eesti haridussüsteem on oluliselt lõhutud sellega, et siin on üle võetud läänelik kasvatussüsteem, mille järgi lapsed ise teavad, mida neile vaja on, nad olevat juba pisikesest peast isiksused – ära on võetud õpetaja kui kogemustega teadja ja suunaja roll, pedagoogist ongi tehtud pelgalt õpetatava ettelugeja.  Paraku ei sirgu lastest, kellele ei sisendata õpetaja autoriteeti, tarku ja iseseisvaid kodanikke, neist tulevad ka lünklike teadmistega anarhistid või lillelapsed, kes ei oska reaalses maailmas läbi lüüa ega talu grammigi kriitikat.

Palju kriitikat on saanud ka nn kaasav haridussüsteem, mis võib küll olla õiglane ja humaanne, kuid sageli ei anna võimalust tegeleda hea potentsiaaliga lastega. Eesti koolides on raskusi tekitanud ka ukraina laste õpetamine eesti koolides, kus õpetajal tuleb palju tegeleda umbkeelsete lastega, see aga tekitab lünki teiste õpetamises.

Eesti haridusmaastik ei lähe praegu õiges suunas, eriti veel globalistist haridusministri käe all. Kui tuleb ühiskonna “restart”, tuleb taastada ka haridussüsteem läbi aegade välja kujunenud didaktika ehk õpetamisteaduse alusel.

Uued Uudised