Texase senat kiitis heaks seaduseelnõu, mille järgi tohivad koolide õpilased võistelda ainult oma bioloogilisele ning sünnitunnistusejärgsele soole vastavas spordimeeskonnas. Sünnitunnistusega mitte arvestamine on lubatud ainult juhul, kui dokument on olnud algselt vigane. See tähendab, et edaspidi ei ole kooliõpilastel ja tudengitel võimalik valida spordimeeskonda selle järgi, kellena nad end parasjagu identifitseerivad.
Häältega 76-54 läbis seaduseelnõu neljapäeval lugemise Texase esindajatekojas ning reedel kiitis selle heaks ka Texase senat. Nüüd liigub eelnõu edasi kuberner Greg Abbotti lauale.
Vabariiklasest esindajatekoja liige Valoree Swanson ütles seaduseelnõud tutvustades, et selle eesmärk on kaitsta koolide ja ülikoolide naissportlasi. „Mul on hea meel, et meil on võimalus seista oma tütarde, tütretütarde ja kõigi Texase tütarlaste eest,“ ütles Swanson neljapäeval CBS Newsile.
Seaduse kaitsjad rõhuvad tõsiasjale, et nn transsoolised naised on bioloogiliste naistega võisteldes eelisseisus, samas leiavad kriitikud, et tegemist on transsooliste õpilaste ja tudengite diskrimineerimisega. „Tegemist on nurjatu eelnõuga, mis on oma olemuselt diskrimineeriv ja Texase lapsi kahjustav,“ ütles demokraadist esindajatekoja liige John Bucy III.
Texase osariigi inimõiguste kampaania juhi Rebecca Marques’ arvates on Texase seadusandjad diskrimineerivate seaduseelnõude koostamise üle ilmselt uhked, ega hooli sugugi nende negatiivsest mõjust Texase elanikele ning osariigi mainele. „Äärmuslik poliitika – nagu näiteks transsoolist sporti keelavad eelnõud, mis kahjustavad lapsi ja millel ei ole muud eesmärki, kui poliitilise kasu lõikamine – muudab osariigi vähem turvaliseks ja vähem atraktiivseks peredele elamiseks ja töötamiseks ning paneb ettevõtted ebasoodsasse konkurentsiolukorda,“ ütles Marques.
Hiljutine statistika näitab siiski vastupidist. Alates 2010. aastast on Texase rahvaarv jätkuvalt suurenenud, mis on ühtlasi toonud kaasa poliitilise võimu suurenemise – 2021. aastal sai Texase osariik juurde kaks kohta USA esindajatekojas (alates 1990. aastast on Texas saanud juurde kaheksa esindajatekoja mandaati).
Allikad: Townhall, The Washington Post