Kirjas Euroopa Liidu liidritele hoiatas Poola peaminister Mateusz Morawiecki, et Euroopa Liit riskib kollapsiga või diktatuuriks muutumisega, kui jätkab Polexiti hirmus Varssavi ahistamist. 8. oktoobril otsustas Poola konstitutsioonikohus, et osa Euroopa Liidu lepingutest on vastuolus Poola põhiseadusega ja et Poola põhiseadus on EL-i õiguse suhtes ülimuslik. EL teatas selle peale, et kuni Varssavi ei ole tunnistanud ELi seaduste ülimuslikkust, hoitakse kinni Poola rahasid COVID pandeemia taastefondist.
Morawiecki sõnul on tegemist väljapressimisega Poola kui väga lojaalse liikmesriigi vastu ning ta hoiatas, et EList on kujunemas ebademokraatlik ja rahvusriikide suveräänsusel tallav superriik. „ELi järkjärguline muutumine üksuseks, mis ei ole enam vabade, võrdsete ja suveräänsete riikide liit, vaid üksainus tsentraalselt suunatav organism, mida juhivad kodanike demokraatlikust kontrollist võõrandunud institutsioonid, peaks muutma meid väga ärevaks,“ ütles Morawiecki.
Ta kritiseeris teravalt Euroopa Komisjoni, kes teatas, et kasutab Euroopa Liidu õiguse järgimise täielikuks tagamiseks kõiki oma volitusi. „Rahalisel väljapressimisel, karistamisel n-ö mittealluvate riikide näljutamisel, ebademokraatlikul ja keskvõimu poolt tuleval survel ei ole Euroopa poliitikas koha,“ ütles Morawiecki ning lisas, et ELi õigus on enamikul juhtudel Poola õiguse suhtes ülimuslik, kuid mitte Poola põhiseaduse suhtes. Sarnaseid otsuseid on vastu võtnud ka teiste Euroopa riikide konstitutsioonikohtud ja Morawiecki arvates üritab Euroopa Komisjon Poola kohtu otsusest ülesõita.
„Paraku seisame me praegu silmitsi äärmiselt ohtliku fenomeniga, kus erinevad ELi institutsioonid püüavad usurpeerida võimu, mida neile aluslepingutega antud ei ole ja suruvad liikmesriikidele peale oma tahet.“ Morawiecki sõnul ei tohiks ükski suveräänne riik millegi sellisega leppida, kuna see on ebaseaduslik ja ohtlik. Samuti hoiatas ta, et sellise poliitika jätkumisel muutub EL organisatsiooniks, mille tegevus on „vastuolus meie ühiste väärtustega: vabaduse, demokraatia, võrdsuse, õigusriigi põhimõtete, pluralismi, võrdse kohtlemise, tolerantsuse, õigluse ja solidaarsusega“.
Seega seisab sel nädalal Brüsselis toimuval ülemkogul ilmselt ees järjekordne lahing Lääne-Euroopa ning Kesk- ja Ida-Euroopa riikide vahelises kultuurisõjas, mis on jätk Lääne-Euroopa liidrite varasematele rünnakutele Poola ja Ungari vastu.
Allikas: The Telegraph