Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

The Telegraph: Poola ei toeta Euroopa armeed, vaid NATO-t koos USA ja Suurbritannia aktiivse rolliga

-
22.03.2022
Euroopa armee idee tuleb Prantsuse presidendilt Emmanuel Macronilt.
© Scanpix

Poola asepeaminister Piotr Gliński hoiatab Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni ettepaneku eest luua n-ö Euroopa armee. Gliński sõnul kaasneb sellega Euroopa destabiliseerimise risk ja ta peab sellest olulisemaks USA ja Ühendkuningriigi tuge, kirjutab The Telegraph.

Gliński sõnul on sõda Ukrainas tõestanud veenvalt, kui tähtis on valmisolek võidelda ja hakata vaenlasele vastu ning ta kahtles Euroopa valmisolekus seista silmitsi sellise konfliktiga. Tema arvates peab iga ELi liikmesriik olema valmis ise agressioonile vastu hakkama ja see ei peaks toimuma poliitilise bloki tasandil.

Emmanuel Macron võttis hiljuti taas jutuks idee Euroopa armeest, mis ei sõltuks enam USAst ja NATOst, kuid Gliński sõnul tuleks siiski eelistada status quod. Samas on Poola ise langenud ELi sanktsioonide alla seoses väidetava demokraatiavastase tegevusega. „Meie kulutame oma raha. Me kaasame oma inimesi ja üritame anda endast praeguses olukorras parima. Ja teiselt poolt on meil sanktsioonid Poola vastu, mis on poliitiliselt motiveeritud,“ ütles Gliński, viidates Ukraina abistamisele, samuti Ukraina sõjapõgenike vastuvõtmisele.

Ta kahtles, kas Euroopa ikka on valmis võitlema, juhul kui vägivald peaks levima Läände. „Nagu me näeme praegu Ukrainas, on nende tahe võidelda miski, mis on kõige olulisem tegur üldse. Sest isegi kui sul on relvad, kui on tehnoloogia, võid sa olla väga nõrk, sest puudub võime ohverdada oma elu, võime kaitsta oma väärtusi, oma perekonda, oma rahvast.“

Ühtlasi kritiseeris ta Euroopa Liidu Venemaa strateegiat. „Euroopa Liidu, eriti aga Saksamaa suhted Venemaaga on olnud juba aastaid hirmutavad. Ja meie ELi liikmesriigina oleme teinud ohverdusi nende suhete ja Saksamaa sõltumise nimel Venemaast.“

Gliński viitas, et Ukraina vastupanu tugevuse üheks põhjuseks on riigi suhtumine perekonda ja rahvusriiki. „Me näeme Ukrainas – kui kolme nädala järel mingeid järeldusi teha saab –, kui olulised on tõelised väärtused ja prioriteedid, mis tuginevad stabiilsetel sotsiaalsetel alusinstitutsioonidel nagu perekond ja rahvus. Need ei ole olulised mitte ainult inimeste vajaduste rahuldamiseks, vaid ka ellujäämiseks ning oma suveräänsuse ja iseseisvuse kaitsmiseks.“

Gliński toetab seega Euroopa armee asemel NATOt ja koostööd USA ning Ühendkuningriigiga. „Jutud Euroopa armeest ei aita kaasa olukorra stabiliseerimisele,“ ütles ta.

Allikas: The Telegraph