Ühendkuningriigis on viimase nelja kuu jooksul surnud ligi 10 000 inimest rohkem kui samal perioodil 2015-2019 ja need surmad ei olnud seotud COVIDiga.
Ühendkuningriigi statistikaameti andmetel on Inglismaal ja Walesis registreeritud viimase 18 kuu jooksul kokku 20 823 surma rohkem kui viimase viie aasta jooksul keskmiselt. Neist COVIDiga oli seotud 11 531 surma. See tähendab, et 45% ehk 9292 surma ei olnud seotud pandeemiaga. 5. novembriga lõppenud nädalal oli Ühendkuningriigis ühe nädala jooksul 1659 surma rohkem kui sel aastaajal tavaliselt. 700 neist ei olnud seotud COVIDiga.
Varasemalt on väidetud, et COVIDiga mitteseotud liigsurmad on seotud elanikkonna vananemisega, samuti on väidetud, et plaanilise ravi vähenemise taga on pandeemia, kuid eksperdid nõuavad tegelike põhjuste väljaselgitamiseks ametlikku uurimist.
Oxfordi ülikooli tõenduspõhise meditsiinikeskuse direktor professor Carl Heneghani sõnul tuleb kiiresti uurida välja, mis on läinud valesti. „Kutsun üles viima läbi viivitamatut uurimist. Kui vaadata, millesse on inimesed surnud, siis on sageli tegemist südame isheemiatõvega, maksatsirroosi ja diabeediga – kõik need on potentsiaalselt ravitavad haigused.“ Heneghani arvates tuleb vaadata arvudest kaugemale ja uurida välja, kas nende surmade vältimiseks oleks saanud midagi teha.
Lisaks on Ühendkuningriigis tekkinud väga pikad ravijärjekorrad, iga kümnes inimene (5,8 miljonit inimest) on mõne plaanilise protseduuri ootel. Samuti on inimestel tulnud oodata väga pikalt erakorralise meditsiini järjekorras – võrreldes 2019. aasta oktoobriga oli selliseid inimesi 2021. aasta oktoobris ligi 50% rohkem. Ka kiirabi jõuab inimesteni hiljem, näiteks peab infarkti saanud isik ootama kiirabi keskmiselt 53 minutit – ettenähtust ligi kolm korda kauem.
Tervishoiu ja sotsiaalhoolekande osakonna kõneisiku sõnul sai tervishoid sel aastal juurde 2 miljardit naela ja järgmise kolme aasta jooksul saab veel juurde 8 miljardit naela.
Allikas: The Telegraph