Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

TikTok – Hiina kommunistide Trooja hobune

-
02.08.2020
TikToki ja ByteDance logod.
© Reuters/Scanpix

Hiina sotsiaalmeediahiiglase ByteDance’ile kuuluv videode jagamise platvorm TikTok on praegu maailmas üks kõige populaarsemaid sotsiaalmeediakanaleid, millel on ligi 800 miljonit kasutajat. Paraku on tegemist platvormiga, mis annab Hiina kommunistlikule parteile suurepärase võimaluse inimeste massiliseks jälgimiseks ja andmete kogumiseks Hiina valitsuse jaoks hoiatavad internetivabaduse eest seisvad teadlased, insenerid ja tarkvaraarendajad.

Kui vaadata lähemalt TikToki andmete kogumise strateegiaid, kohtuasju, küberturvalisust, varasemat turbehaavatavust ja privaatsuspoliitikat, kujutab TikTok endast tõsist turvaohtu ja jagab suure tõenäosusega andmeid Hiina valitsusega. TikTok, sarnaselt teiste sotsiaalmeediaplatvormidele, kogub väga palju isikuandmeid.

TikTok kogub andmeid juba ainuüksi äpi allalaadimisel, ilma tegelikku kasutajakontot loomata. Näiteks võetakse üle: IP aadress, sirvimisajalugu, asukoha andmed, mobiiliseadme tarkvara, TikToki kasutamisel kasutatud seadmed (ühes sellega IMSI-number, mida kasutatakse kasutaja jälgimiseks telefoni vahetamisel).

Kasutajakonto loomisel tahab TikTok teada kasutaja telefoninumbrit või e-maili aadressi ja sünnikuupäeva, lisaks küsitakse luba kasutaja teistele sotsiaalmeediakontole sisenemiseks, telefonikontaktide ja GPS-i andmete nägemiseks.

TikToki äpi kasutamisel registreeritakse kasutaja kohta järgmised detailid: kõik üleslaetud videod, kui kaua videoid vaadati, millised videod kasutajale meeldivad, milliseid videoid jagatakse, äpi kaudu vahetatavad sõnumid. Ostude puhul salvestab TikTok kasutaja makseinfo.

Tegemist on väga äärmusliku andmete kogumise strateegiaga, olgugi, et ka teised sotsiaalmeediaplatvormid koguvad andmeid. TikTok isegi ütleb oma privaatsuspoliitikas, et jagab kasutaja andmeid ja e-maili aadressi kolmandate osapooltega reklaamide postitamiseks.

Ameerika Ühendriikides on algatatud TikToki ja ByteDance’i vastu mitmeid ühishagisid, mis ütlevad, et TikToki äpp kasutab Hiina jälgimistarkvara ja et TikTok kasutab videoid ning fotosid biomeetriliste andmete kogumiseks (näiteks näotuvastus) kasutajalt luba küsimata.

Erinevus TikToki ja teiste sotsiaalmeediaplatvormidega seisneb selles, et TikToki omanikuks on Hiina ettevõte. Byte Dance’i peakorter asub Pekingis ja Hiina seaduste ning regulatsioonide tõttu on keeruline teha kindlaks, kas tegemist on iseseisva ettevõttega või koordineerib seda Hiina kommunistlik partei.

Ja isegi kui ByteDance tahaks seista vastu Hiina kommunistliku partei kontrollile, oleks see üsna lootusetu ettevõtmine. 2017. aastal vastuvõetud luureseadus võimaldab Hiina valitsusel nõuda kõigilt Hiina ettevõtetelt ükskõik millise teabe edastamist, ka välisriikide kodanikke puudutava teabe edastamist.

Puuduvad ka tõendid selle kohta, nagu sooviks ByteDance Hiina valitsusele vastu seista. Lisaks on selgunud, et enam kui kolmandik IP aadressidest, millega ühendatakse TikToki Androidi pakett, asuvad Hiinas. Enamikku neist haldab Alibaba, teine Hiina sotsiaalmeediagigant, millel on aga väga kindlalt tihedad sidemed Hiina kommunistlikku parteiga ja mis toetab jälgimist ning tsensuuri.

Hiina valitsus kasutab juba ammu Hiina tehnoloogiaettevõtete kaudu kogutud andmeid oma kodanike jälgimiseks, tsenseerimiseks ja kontrollimiseks. Lisaks on loodud nn ebausaldusväärsete kodanike nimekiri, kuhu kuulub üle 13 miljoni inimese, kellel ei ole võimalik osta lennu- või rongipileteid. Võib vaid ette kujutada, mis juhtub, kui Hiina valitsusel tekkib võimalus laiendada oma andmekogumist piiride taha.

Samuti kardetakse, et Hiina valitsus ja ByteDance kasutavad TikToki Hiinas levinud tsensuuri laiendamiseks. Ameerika tööandjad kirjutasid Washington Postis, et Pekingi administraatorid on survestanud neid piirama poliitilist sisu. The Guardian omakorda on kirjutanud, et TikToki juhendid nõuavad videode blokeerimist, mis n-ö moonutavad ajaloolisi sündmusi, näiteks nagu 1989. aastal Tian’anmeni väljakul toimunud meeleavalduste ja veresauna kirjeldamist.

TikTok kogub andmeid ka alaealiste kasutajate kohta. Lisaks on häkkeritel lihtne pääseda ligi kasutajate infole. Seega soovitatakse üha enam TikToki mitte kasutada ja kustutada kõik sellega seotud andmed oma seadmetest.

Allikas: ProtonMail