Valitsuskoalitsiooni kuuluva Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) ja opositsioonilise Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) toetus märtsis võrdsustus.
Kui homme toimuksid riigikogu valimised, siis toetaks nii SDE-d kui EKRE-t võrdselt 14 protsenti küsitletutest, selgub uuringufirma TNS Emor BNS-i tellimusel läbi viidud erakondade toetuse uuringust.
Kõige populaarsem partei oli märtsis 25 protsendiga riigikogu opositsiooni suurim partei Keskerakond, koalitsiooni juhtivat Reformierakonda toetas 23, opositsiooni kuuluvat Vabaerakonda 15 ning valitsusliitu kuuluvat Isamaa ja Res Publica Liitu (IRL) 6 protsenti küsitletutest.
Keskerakonna toetus on kasvanud võrreldes veebruariga kolm protsendipunkti, Reformierakonna ja EKRE toetus toetus ühe protsendipunkti. IRL-i toetus võrreldes veebruariga ei muutunud, Vabaerakond kaotas toetust ühe ja SDE kahe protsendipunkti võrra.
Valitsuskoalitsiooni toetus on võrreldes veebruariga langenud ühe protsendipunkti võrra 43 protsendile.
TNS Emori uuringujuhi Aivar Voogi sõnul on Vabaerakonda toetama asunud senised liberaalsema maailmavaatega IRLi toetajad ning EKRE-t need, kelle jaoks IRL ei ole piisavalt selgelt parempoolne. Oma osa IRLi toetuse kukkumises on Voogi sõnul ka sellel, et IRL ei ole oma põhimõtetes olnud järjekindel. «Kord räägitakse majandusest, siis rahvuslusest, siis madalapalgaliste toetamisest, see sõnumite ebaselgus on nähtavasti nõrgestanud nende positsiooni,» nentis Voog.
EKRE tõusule on Voogi sõnul aidanud kaasa nende seisukohtade selgus. «Nad on järjekindlalt ühte joont ajanud ja nad on ajanud valitsuskriitilist joont,» sõnas Voog.
Oma eelistust ei osanud märtsis öelda 20 protsenti küsitletutest.
Kokku küsitles TNS Emor 9.-16. märtsini vastajate kodudes ja veebis 1204 valimisealist inimest vanuses 18-74 aastat.
BNS