Statistikaameti andmetel tõusis tarbijahinnaindeks 2025. aasta märtsis eelmise aasta märtsiga võrreldes 4,4 protsenti. Mulluse märtsiga võrreldes olid kaubad 2,1 protsenti ja teenused koguni 8,1 protsenti kallimad.
Statistikaameti tarbijahindade statistika tiimijuht Lauri Veski ütles, et aastases võrdluses olid märtsi tarbijahinnaindeksi suurimad mõjutajad toidukaubad, transport ja eluase. „Transporti mõjutab aastases võrdluses selle aasta lõpuni jaanuaris kehtima hakanud automaks. Eluasemele tehtud kuludest on aastaga kasvanud üür ja eluasemega seotud teenused. Võrreldes 2024. aasta märtsiga on suurenenud peaaegu kõikide kaubagruppide ja teenuste hinnad. Ainsaks erandiks on riided ja jalatsid, mis olid 3,4 protsenti odavamad,“ selgitas Veski.
Toidukaubad kallinesid märtsis võrreldes veebruariga kokku 0,7 protsenti, sealhulgas värsked puuviljad ja marjad viis protsenti, värske köögivili 4,3 protsenti ning kohv 4,3 protsenti.
“Mis meelehärmi teeb, on toidukaupade hinna jätkuv tõus. Märtsis tõusid hinnad vaid ühe kuuga 0,7 protsenti ja sesoonseid faktoreid arvestades lausa ühe protsendi võrra. Seda veavad kohvi, tee ja kakao hinnatõus, mis oli kuises võrdluses 3,4 protsenti. Tõusnud on aga ka puuviljade hind 3,5 protsenti, köögiviljade hind 1,8 protsenti ning liha hind 1 protsent. Vaid kalatoodete neljaprotsendiline langus veidi kompenseerib suurt hinnatõusu teistes kategooriates,” ütles Luminori peaökonomist Lenno Uusküla.
“Kahjuks ei ole selle aasta hinnatõus raugemas ning halbu uudiseid on oodata läbi aasta. Kasvamas on nii käibemaks kui ettevõtete kulud lisaks kulude kallinemisele maailmaturul,” prognoosis Uusküla.
Swedbanki vanemökonomisti Liis Elmiku sõnul on hinnatõus Eestis endiselt üks euroala kiiremaid ning jätkub ka tulevatel kuudel.
Peaaegu kõik kaubad ja teenused on läinud kallimaks. Elmik osutas, et aastatagusega võrreldes on odavnenud vaid rõivad ja jalatsid, sest tugev konkurents ja müügimahtude vähenemine on toonud kaasa varasemast ulatuslikumad riiete ja jalanõude allahindlused.
“Suurematest kaubagruppidest on kõige rohkem kallinenud toit. Toidukaupade hulgas on enim tõusnud maiustuste ja piimatoodete hinnad. Piima maksumus on Euroopas oluliselt kasvanud tänu tugevale nõudlusele ning suu- ja sõrataudi levikule,” selgitas ta.
Seejuures on hinnatõus Eestis endiselt üks euroala kiiremaid. Ka Lätis ja Leedus on hinnatõus hoogustunud, aga jääb Eesti inflatsioonile alla.
Hindade kasv Swedbanki ootuste järgi järgmistel kuudel jätkub. “Aprillis tõuseb eriarsti visiiditasu, mais erinevad aktsiisid ning vee hind Tallinnas. Juulis suureneb käibemaks. 2025. aastal kerkivad hinnad Swedbanki prognoosi järgi ligi 5 protsendi võrra. Kõige suurema panuse annavad hinnatõusu toit ja transport. Kolmandiku hinnatõusust moodustavad maksutõusud,” tõi panga vanemökonomist välja. (BNS)