Kaheksa aasta eest alanud massiränne arenenud maadesse on toonud suuri probleeme ka nendele riikidele, kust rändlejad läbi tormavad – seda enam, et kogu protsess toimub liberaalse Lääne mahitusel täiesti ebaseaduslikult ja kannab endast suurt kuritegevust, alates häid aegu nautivast inimkaubandusest kuni rändlejate endi pahategudeni.
Ligi 300 inimest lendas laupäeval erilendudega Tuneesiast Malisse ja Elevandiluurannikule, kartes riigi samme pärast president Kais Saiedi sõnavõttu migrantide vastu.
Saied andis eelmisel kuul ametnikele korralduse rakendada kiiresti meetmeid ebaseadusliku migratsiooni ohjeldamiseks, väites, et käimas on kuritegelik vandenõu Tuneesia demograafilise olukorra muutmiseks.
Saied ütles, et migrandid on seotud enamiku kuritegudega selles Põhja-Aafrika riigis. See tõi kaasa migrantide vallandamisi ja väljasaatmisi.
Aafrika Liit väljendas tema märkuste suhtes “sügavat šokki ja muret”, Sahara-tagused Aafrika riigid aga otsustasid kiiresti korraldada repatrieerimislennud toomaks koju sajad hirmunud kodanikud, kes otsisid saatkondadest abi.
Laupäeva õhtul saabus Bamakosse 135 Mali kodanikust koosnev rühm. Neid võtsid vastu kaitseminister Sadio Camara ja välismaal elavate malilaste küsimuste minister Alhamdou Ag Ilyene. Ta ütles, et 97 meest, 25 naist ja 13 last toodi kodumaale Mali valitsuse korraldatud tšarterlennuga.
Abidjanis maandus laupäeva õhtul lennuk 145 inimesega pardal. Neid tervitasid Elevandiluuranniku peaminister Patrick Achi ja veel mitu valitsuse liiget.
Saabunud toimetati vastuvõtukeskusesse, kus nad saavad kolm päva meditsiinilist ja psühholoogilist abi, enne kui nad oma perekondadega taasühinevad.
Esimene 50 guinealasest koosnenud rühm lendas kodumaale kolmapäeval.
Ametlikel andmetel on Tuneesias umbes 21 000 dokumentideta migranti teistest Aafrika riikidest.
Eeltoodu näitab, kuidas Aafrika riigid ise suunavad oma rahvast ebaseaduslikule rändele – nood ei oota mitte saatkondades viisasid, vaid maksavad inimkaubitsejatele ja suunduvad siis surmateele.
Lääne liberaalsed ringkonnad peavad Tuneesia võimude samme kahtlemata “šokeerivaks”, kuid neile Vahemere lõunakalda riikidele, kes peavad pidevalt migrantidele aega ja raha kulutama, on rändlejatest kõrini saanud ja nad hakkavad seda piirama. Sest “surmarändeks” nimetatav massiränne läbi Sahara kõrbe ning kipakate alustega üle Vahemere on ebainimlik ja see tuleb lõpetada. (AFP-BNS-UU)