USA presidendivalimiste järel on vähemalt üks asi kindel – Donald Trumpi algatatud liikumine püsib ja on elujõulisem, kui paljud eksperdid oskasid oodata. Sõltumata võidust või kaotusest trumpism jääb.
Vabariiklasest poliitikaekspert Sophia A. Nelson resümeeris: “Trumpi liikumine on päris. Ja tulnud selleks, et jääda.”
Kuigi sageli – ja ekslikult – kirjeldatakse Trumpi baasvalijaid kui üksnes eakaid, valgeid ja maalt pärit, on nad suutnud kokku saada USA poliitajaloo suuruselt kolmanda häältehulga.
Sageli vasakule kalduvad hispaaniakeelsed valijad toetasid sedapuhku Trumpi. Nende aktiivsus Floridas aitas seal presidendil Bideni kergelt alistada.
“Enne valimisi rääkisid paljud asjatundjad, kuidas Trump ei too oma leeri uusi valijaid,” lausus Abraham Gutman The Philadelphia Inquirerist. Kuid ta on kogunud tänavu vähemalt viis miljonit häält rohkem kui 2016. aastal Hillary Clintoni vastu.
“Olenemata lõpptulemusest osariikides või rahvahääletusel peab meedia tõsiselt analüüsima, kuidas hoolimata Trumpi valijatele kulutatud tindi hulgast, on täiesti tähelepanuta jäänud Trumpi toetava liikumise kasv,” lausus Gutman.
Trump korraldas valimiseelsetel päevadel kümneid kihutuskoosolekuid, kus teda tervitas arvukas entusiastlik rahvahulk. Vabariiklasest presidendi toetuseks korraldati veokiparaade USA linnades ja paadiprotsessioone veeäärsetes kogukondades. Kõik see annab tunnistust laialdasest toetusest.
“Poolehoidjad armastavad teda. Nad armastavad teda tõsiasja tõttu, et ta seab Ameerika ja ameeriklased esikohale,” lausus liikumise People4Trump asutaja Jim Worthington. “Nad tajuvad, et ta võitleb nende eest. Me oleme oma ühendust laiendanud,” lisas kahe jõusaali omanik Worthington.
Trumpi kriitikat pälvinud suhtumine 233 000 ameeriklase elu nõudnud koroonaviiruse pandeemiasse, karm rändepoliitika ja jultunud kõnemaneer ei ole tema fänne heidutanud.
Kinnisvaraärimehest poliitik on pärast Ronald Reaganit endiselt üks populaarsemaid vabariiklasi lähiminevikust.
Toetajad on sellesse mehesse “tõeliselt kiindunud kõigist tema puudustest hoolimata või hoopis tänu nendele”, ütles John Feehery advokaadibüroost EFB, kes on töötanud mitme vabariiklaste seadusandjaga.
“See on kummaline asi. Ma arvan, et osa sellest tuleneb asjaolust, et ta on nii ehtne. (…) Ta ütleb, mis talle pähe tuleb. Ja inimestele meeldib näha, mis tal mõttes on.”
Ta puudutab ka neid hääletajaid, kellele on meelepärane rahvuslus, märkis Feehery. “Kui Trumpi poleks olemas olnud, tulnuks ta välja mõelda,” lisas ta.
Kui Trump peaks need valimised võitma, ei ole tema tuleviku ja poliitilise pärandi osas lähiaastatel selgust.
Ent kui ta kaotab, siis “ma ei arva, et liikumine kaob”, märkis Worthington. “Ma arvan, et kõik grupeeruvad ümber. Tema otsustab, mis raja me valime ja ma arvan, et me innustame üksteist.”
Bostoni kolledži politoloogiaprofessori David Hopkinsi sõnul Trumpil oli ja saab olema väga suur mõju vabariiklikule parteile veel vähemalt neli aastat ka siis, kui ta valimised kaotab. (AFP-BNS)