Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Trumpi nõunik: Euroliit sunnib liikmesriike nagu vaeseid talupoegi hääletama üha uuesti ja uuesti, kuni hääletatakse „õigesti“

-
14.08.2019
Donald Trump ja John Bolton
© Scanpix

President Donald Trumpi riikliku julgeolekunõunik John Bolton kritiseerib Euroopa Liidu juhtkonda rahva tahte eiramises ja korduvalt hääletama sundimises, mille tulemusena üritatakse saada poliitilisele eliidile sobiv „õige“ hääletustulemus.
Trumpi administratsiooni tippnõunik tõi välja, et erinevalt Euroopa Liidust austavad Ameerika Ühendriigid suveräänsete riikide kodanike tehtud otsuseid. Euroopa Liidus aga pannakse tema hinnangul riigid vaesed talupoegade kombel üha uuesti ja uuesti hääletama, kuni hääletatakse „õige“ otsuse poolt.

Peaaegu kohe pärast seda, kui Suurbritannia hääletas 23. juunil 2016. aastal EL-ist lahkumise poolt, on EL-i jääda soovivad Briti kodanikud üritanud läbi suruda otsust Brexit lõpetada või korraldada järjekorras teine rahvahääletus. Ka eurokraadid loodavad, et britid muudavad siiski meelt ja jäävad liidu liikmeks.

Kui britid pole seni veel sunnitud EL-i liikmelisuse küsimuses uuesti hääletama, on ajaloos uuesti hääletama pidanud paljud teised Euroopa rahvad, kes on esmajärjekorras otsustanud hääletada Brüsseli huvide vastu.

1992. aastal hääletas Taani Maastrichti lepingu vastu, mis nägi ette Euroopa Ühenduse muutumist Euroopa Liiduks ja Euroopa integratsiooni süvendamist, kuid riigile pandi kohustus uuesti hääletada.

2001. aastal hääletas Iirimaa Nizza lepingu poolt, millega valmistati ette EL-i laienemine Ida-Euroopasse ja toodi kaitsepoliitikaalane koostöö Brüsselisse, kuid ka Iirimaad sunniti uuesti hääletama.

Madalmaade ja Prantsusmaa 2005. aasta Euroopa põhiseaduse vastu antud hääli ei võetud samuti arvesse, sest Luksemburgi toonane peaminister ja praegu ametist lahkuv Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ütles: „Tegelikult ei hääletanud prantslased ja hollandlased Euroopa põhiseaduse vastu.“

Enne Prantsusmaa hääletust ütles Juncker nüüdseks kuulsaks saanud lause: „Kui tulemus on jaatav, siis me ütleme „Edasi!“ ja kui see on eitav, siis me ütleme „me jätkame“ (“If it’s a Yes, we will say ‘on we go’, and if it’s a No we will say ‘we continue’.”).“

Tõepoolest, Euroopa põhiseadus muudeti lihtsalt ümber Lissaboni lepinguks ja ainult Iirimaa pakkus enda kodanikele võimalust selle üle hääletada. Iirimaa rahvas hääletas Lissaboni lepingu vastu, kuid nagu ka enne seda sõlmitud Nizza lepinguga, sunniti nad lihtsalt uuesti hääletama.

See pole esimene kord, kui Bolton on EL-i kritiseerinud. Kord märkis ta, et euroliit on muutnud Euroopa väiksemaks, kui võiks olla kõigi selle osade summa.

Bolton on neil päevil Ühendkuningriigis, kus ta kohtub peaminister Boris Johnsoniga, et arutada julgeolekuteemasid ja Brexiti-järgseid kaubandusvõimalusi. Ühtlasi teatas Bolton, et USA ja president Trump toetavad Suurbritanniat sõltumata sellest, kas riik lahkub EL-ist kokkuleppega või ilma.

UU