Kolmapäevase valitsuse infotunnis võtsid EKRE saadikud peaminister Jüri Ratase pihtide vahele Ida-Viru venestamise küsimuses, mis tõi kaasa vihased sõnasõjad.
Martin Helme võttis kriitika alla peaministri avalduse, kus too rääkis rahvuspõhisest vastandumisest, ühiskonna sidususe lõhestamisest ja sellest, kuidas haridusteemad ei peaks olema valimiskampaania osaks. “On täiesti ilmne, et Kohtla-Järve gümnaasiumi keeleküsimuses on Eesti praegune Keskerakonna juhitud valitsus vastandunud eestlastele Kohtla-Järvel ja Ida-Virumaal. Ühiskonna sidususe lõhestajaks on teie valitsus ja selle peale loomulikult on inimestel põhjust väga pahane olla ja seda võtta väga ohtliku tendentsina. Haridusotsused on teil väga selgelt langetatud: te lähete teadlikult seda teed, et te teete venekeelset haridust, et mobiliseerida oma vene valijaid. Kas te usute, et teil õnnestub ka seekord jätkata sedasama trikki, mis alati, et te räägite Vene valijatele ühte ja ei kaota Eesti valijaid?” küsis Martin Helme.
Peaminister väitis, et valitsus tahab läbi riigigümnaasiumi loomise kaudu aidata kaasa Kohtla-Järvel eesti keele õppe parandamisele ja taseme tõstmisele õpilaste seas. Ta tunnistas, et “need, kes seda täna ei suuda, saavad alates 1. septembrist 2019 mõningad loengud ja kursused läbi viia oma emakeeles” ning viis taas jutu lõhestamisele rahvuspinnal.
Martin Helme kordas, et on väga raske pidada mingisugustki debatti, kus peaminister lihtsalt räägib midagi, mis ei vasta tõele. “On fakt, et praegune valitsus kavatseb kinni panna Kohtla-Järvel ainult eesti keeles toimiva gümnaasiumi ja see kool, mida sügisel plaanitakse avada, ei tööta ainult eesti keeles, vaid on kakskeelne. Veel õudsem, selles kakskeelses koolis on eesti emakeelega lapsed selges vähemuses ja hakkavad õppima venekeelses keskkonnas venekeelsete inimeste ülekaalus. See ongi Ida-Virumaa venestamine, see on eestlaste väljaajamine Eesti valitsuse poolt Ida-Virumaalt, see on Ida-Virumaa kinkimine kandikul Vene huvisfääri. Ja sellega tegeleb teie valitsus. Kui te ei ole suutnud kahe aastaga valitsuses olles ette valmistada ühe eestikeelse kooli avamist Ida-Virumaal, siis millega te üldse olete saanud hakkama hakkama peale kõnede pidamise?” küsis ta.
Peaminister süüdistas Martin Helmet ränkade sõnade ütlemises, väites, et tema soov ja ülesanne on hoida Eesti arengut tasakaalustatud ja sidusal teel, mitte lõhestada seda ühiskonda. “Te kohe nagu mõnuga toote välja selle 25%-26% Eesti ühiskonnast. Veel puudub lause, et te ütleksite, et minge siit minema. See ei ole minu meelest enam nali, mis te teete, te mängite minu meelest tulega,” väitis Ratas, teatades endiselt , et riigigümnaasium Kohtla-Järvel saavat olema eestikeelne ja tegu olevat juba 15 aastat kestva riigigümnaasiumide loomisega, mis kaotab kõrvalt teised koolid.
Sõna võtnud EKRE saadik Henn Põlluaas soovitas peaministril võtta telefonis lahti Eesti Põhiseadus ja lugeda, milleks on Eesti riik loodud – eesti keele, rahvuse ja kultuuri säilitamiseks läbi aegade. “See, mis toimub Ida-Virumaal, on kõike muud, see on põhiseadusvastane. Ja kui te väidate, et olete ühiskonna lõhestamise vastu, siis tegelikult oma tegudega te ju seda just tekitategi. Väide, et haridus peab olema 100% eestikeelne – tõepoolest, 10 punkti! Aga kuidas lause jätkub, see on jälle absoluutselt valelik ja demagoogiline. Kui saab ka vene keeles selles 100% eestikeelses koolis jätkata, siis ta ei ole 100% eesti kool. Ja te ei otsigi mitte mingisugust muud lahendust sellele probleemile, millega tõepoolest anname Eesti ära. Ma tahaksin küsida peaministri enda sõnadega: kas te ise adute, mida te meile siin räägite ja mida te teha tahate?”
Peaminister Ratas ütles seepeale, et tema arvates ei ole Kohtla-Järve noorte sajaprotsendiline eesti keeles õppimine realiteet, sest seda polevat 28 aastaga suudetud teha, ning kinnitas, et Keskerakonna suund olevat õige ja saanud toetuse ka haridus- ja teadusministri Mailis Repsi kohtumisel venekeelsete koolide õpetajate, juhtide ja lastega, kes soovivat kõik eestikeelset haridust riigigümnaasiumis.
Sama jutt jätkus ka Maris Lauri järelepärimise kontekstis riigigümnaasiumide kohta, kus Martin Helme meenutas Ratase sõnu, nagu saadaks EKRE venelasi minema, mis pole tõsi. “Me oleme alati öelnud, et Eesti on rahvusriik, kus kõik peavad rääkima eesti keeles, ja selle nimel peab töötama Eesti haridussüsteem. Kes sellest aru ei saa, sellel tõesti on vaja mõelda, kas tal sobib Eestis elada. Aga minu meelest on palju hullem see, et teie valitsus ja teie haridusministeerium ju ütleb praegu oma praktilises tegevuses ütleb eestlastele Ida-Virumaal selge sõnaga: minge siit minema! Teie valitsus teist ei hooli, teie mure ei lähe korda! Haridusminister ei jõua isegi sinna enne kohale, kui asi läheb poliitiliselt nii kuumaks, et on vaja mingi näopäästmisüritus teha. Mul on küsimus: te räägite sellest, et peaks koos õppima ja koos ei tohi eraldi olla. Kui palju on see proportsioon, kui palju on neid eesti lapsi, kes selles koolis käima hakkaks venelastega koos venekeelses koolikeskkonnas? Kui palju neil on võimalik säilitada oma emakeelne haridus selles koolis?”
Jüri Ratas tõi oma õigustuseks Jõhvi riigigümnaasiumi, kus asi kulgevat eesti keelele ülemineku poole ja teatas, et EKRE kutsub oma valedel põhinevate küsimustega kurja välja, mängib tulega ja provotseerib konflikte.
Märkus: toimetus toob Jüri Ratase vastused välja kärbitult, sest erinevalt EKRE saadikute otsestest küsimustest käsitleb peaminister vastates suuremas osas momente, mis pole üldse küsimusega seotud.
Allikas: stenogrammid.riigikogu.ee