Iga päev toob uudiseid sellest, kuidas läbi valu ja vaeva jõuavad erinevad riigid ja ettevõtted arusaamisele, et tuuleenergia on totrus. Äsja teatas Läti, et lõpetab tuugenite ja meremiihalite projekteerimise riigimaadel, Hispaania vireles pikalt pimeduses, lisaks sellele otsustati Inglismaal loobuda hiiglasliku meretuulepargi ehitamisest.
Üks maailma suurimaid avameretuule elektritootmise arendajaid Ørsted teatas 14. mail, et kuna taastuvenergia ärikeskkond on pekkis ja USA-s on võimul Donald Trump, siis ettevõte loobub Ühendkuningriigis Hornsea 4 (tõlkes Sarvemeri 4, millised on ettevõtte seosed Saatanaga pole üldsusele teada) meretuulepargi ehitamisest. Ørsted võitis Hornsea 4 2,4 gigavatise meretuulepargi oksjoni 2024. aasta septembris.
Ørstedi tegevjuht Rasmus Errboe sõnul on Hornsea 4 projektist loobumise põhjuseks tarneahelate üle mõistuse kõrged hinnad, pankade röövellikud intressid ja meretuuleparkidega ehitamisega kaasnevad kõikvõimalikud ohud, nagu näiteks need junnakad ei valmi õigel ajal ja ei osutu majanduslikult tasuvaks.
Kõigele lisaks peab Ameerika Ühendriikide president Trump Hiina Rahvavabariigi ja Euroopa Liiduga kaubandussõda ning juba sellepärast sõeluvad investorite püksid püüli. Hornsea 4 projekti peatamise näol on tegemist tõsise löögiga briti poissmeeste debiilsetele kliimaambitsioonidele.
Hornsea 4, mis oleks valmides olnud üks maailma suurimaid meretuuleparke, projekti peatamise tõttu tuleb Taani roheenergiaettevõttel korstnasse kirjutada kuskil 748 miljonit eurot. Siin on mõtlemise koht Eesti korruptantidele ja varastele – korstnast raha oma taskusse kantida pole võimalik. Mida küll teha? Kuidas teisiti ja paremini, kasvõi kliimakaugelt edasi varastada?
Kliimafilosoofia, taastuvenergia ja meretuuleelektri väljavaated teeb õige nutuseks tõsiasi, et võrreldes 2021. aasta tipuga on Ørstedi väärtus tänaseks vähenenud 80 protsenti. Alates Trumpi valimisvõidust 2024. aasta novembri alguses on see langenud kolmandiku. Üüberrikkaid nõustava Barclaysi analüütikute sõnul on peatamise näol tegemist “silmi avava sündmusega”.
Kellel silmad, see nähku, kellel kõrvad, see kuulgu ja kellel täis aru peas, sülitagu kogu kliimapettusele. Mõistagi riskivad meie korruptandid suuremas osas riigi rahaga, aga saamata jäänud kasu on ju ikkagi raske isiklik tragöödia – on siis vaja niimoodi pea ees kuristikku tormata. Vist ei ole, aga tee saa Pärnu volikogu kliimafanaatikutele ja vabariigi peaministrile mõni lihtne asi selgeks. See on võimatu.
Allikas Reuters
Sven Sildnik,
Sisepaguluses 16.05.2025